Čo do pekla je ten neoliberalizmus?

Autor: Marian Jánoš | 22.6.2011 o 13:25 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2558x

Síce bol slovom roka zlepenec, neoliberalizmus veľmi nezaostal vo vyliezaní z dutých priestorov predstaviteľov našej Stredozeme. Producentov tohto slova by bolo zaujímavé sa spýtať na jeho význam. Veľká škoda, že to u nás žiaden dobrý redaktor doteraz neurobil. Na svete by mohla byť nová zábavná scénka z kategórie biomasa u Krausa.

Vypudzovačom neoliberalizmu treba uznať, že by to nemali ľahké. Ono je totiž ťažké definovať aj samotný liberalizmus. Liberalizmov je viac a rôzne osoby, ktoré sa za liberálov považujú majú málo spoločného.  Snáď len antipatiu voči teokracii a kolektivizmu.

Pod neoliberalizmom sa často myslí pretláčanie individuálnych práv na úkor rovnosti a demokracie.Pričom ide najmä o individuálne práva bohatých a korporácii. Známy ľavicový intelektuál Joseph Stiglitz upozorňuje ako mocnosti pretláčali voľný trh pre svoje výrobky do chudobných krajín, avšak tam kde komparatívne výhody nemali (naprk. poľnohospodárstvo) si ho chránili dotáciami.   

Neoliberalizmom bola označovaná aj politika Tonyho Blaira, či sociálnych demokratov v Maďarsku. V oboch prípadoch ide o členov zoskupenia PES - kam patrí aj strana Smer. Preto sa natíska ironická otázka, či nie je Fico - častý používateľ  pojmu neoliberalizmus, náhodou členom paneurópskej neoliberálnej bandy?

Najstaršia zmienka o neoliberalizme pochádza ešte z 19. storočia. Vtedy označoval návrat ku klasickému liberalizmu, neskôr ním bola označovaná aj sociálna trhová ekonomika povojnového západného Nemecka. V súčasnosti je využívanie tohto termínu veľmi chaotické a nadmerná tendencia používať ho pejoratívne na "všetko zlo sveta" úspešne vyprázdňuje jeho význam.

Ide v podstate o ľavicovú varinatu pravicového termínu neokomunizmus (prípadne neoboľševizmus). Ťažko nájdete niekoho, kto by sa priznal, že je neoboľševikom. Napriek tomu tušíte, že sú takí, čo by podmienky spĺňali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

DOMOV

Uhrík z ĽSNS mieri na nitrianskeho župana, extrémisti môžu uspieť

Ak prejdú jednokolové voľby, šance stúpnu.

SVET

Dávajte pozor, kam šliapete. Bitka o Mosul sa vlastne len začala

Radikáli nemajú veľkú šancu ubrániť sa.


Už ste čítali?