Čo do pekla je ten neoliberalizmus?

Autor: Marian Jánoš | 22.6.2011 o 13:25 | Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2583x

Síce bol slovom roka zlepenec, neoliberalizmus veľmi nezaostal vo vyliezaní z dutých priestorov predstaviteľov našej Stredozeme. Producentov tohto slova by bolo zaujímavé sa spýtať na jeho význam. Veľká škoda, že to u nás žiaden dobrý redaktor doteraz neurobil. Na svete by mohla byť nová zábavná scénka z kategórie biomasa u Krausa.

Vypudzovačom neoliberalizmu treba uznať, že by to nemali ľahké. Ono je totiž ťažké definovať aj samotný liberalizmus. Liberalizmov je viac a rôzne osoby, ktoré sa za liberálov považujú majú málo spoločného.  Snáď len antipatiu voči teokracii a kolektivizmu.

Pod neoliberalizmom sa často myslí pretláčanie individuálnych práv na úkor rovnosti a demokracie.Pričom ide najmä o individuálne práva bohatých a korporácii. Známy ľavicový intelektuál Joseph Stiglitz upozorňuje ako mocnosti pretláčali voľný trh pre svoje výrobky do chudobných krajín, avšak tam kde komparatívne výhody nemali (naprk. poľnohospodárstvo) si ho chránili dotáciami.   

Neoliberalizmom bola označovaná aj politika Tonyho Blaira, či sociálnych demokratov v Maďarsku. V oboch prípadoch ide o členov zoskupenia PES - kam patrí aj strana Smer. Preto sa natíska ironická otázka, či nie je Fico - častý používateľ  pojmu neoliberalizmus, náhodou členom paneurópskej neoliberálnej bandy?

Najstaršia zmienka o neoliberalizme pochádza ešte z 19. storočia. Vtedy označoval návrat ku klasickému liberalizmu, neskôr ním bola označovaná aj sociálna trhová ekonomika povojnového západného Nemecka. V súčasnosti je využívanie tohto termínu veľmi chaotické a nadmerná tendencia používať ho pejoratívne na "všetko zlo sveta" úspešne vyprázdňuje jeho význam.

Ide v podstate o ľavicovú varinatu pravicového termínu neokomunizmus (prípadne neoboľševizmus). Ťažko nájdete niekoho, kto by sa priznal, že je neoboľševikom. Napriek tomu tušíte, že sú takí, čo by podmienky spĺňali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?