Lampa s odsúdenými bez sudcov

Autor: Marian Jánoš | 6.7.2011 o 21:32 | Karma článku: 10,81 | Prečítané:  2086x

Štefan Hríb umožnil vo verejnoprávnej televízii prezentáciu odsúdených za vraždu v prípade Cervanová. To všetko  bez priamej či nepriamej prítomnosti zástancov ich odsúdenia, hoc táto bola viacerým aktérom ponúknutá. Je to v poriadku?

Hríbovej partii odvaha rozhodne nechýba. Ich kauzy majú však slabé miesta, čo bolo možné sledovať najmä v prípade obvinenia bývalého arcibiskupa Sokola. Majú svojich favoritov, ktorým veria až príliš. V prípade Sokola to bol František Milkoško, ktorého väčšina redakcie volila namiesto "ľavičiarky" Radičovej. Na súde ich však príliš nepodržal, čo ich môže vyjsť veľmi draho.

Takže pochopiteľne lampu o kauze Cervanová som sledoval s náležitou ostražitosťou. Po jej zhliadnutí, prečítaní rozsudku s argumentmi súdu, ako aj stanoviska generálnej prokuratúry voči spomínanej relácii musím konštatovať, že Štefan Hríb urobil dobre.

Nie je v poriadku, aby sa spochybňovali rozsudky súdov. Za predpokladu, že súdy fungujú a žijeme v štáte, kde sa dá síce po dlhých ťahaniciach, ale predsa len dovolať spravodlivosti. Žiaľ od toho máme ďaleko, čoho dôkazom je práve tento prípad.

Súd sa rozhodol, že nespočetné množstvo zmenených výpovedí a odvolaných priznaní treba interpretovať nie ako nátlak vyšetrujúcich, ale ovplyvňovanie svedkov odsúdenými, ich príbuznými a médiami.  Jeden zo svedkov musel kvôli nátlaku vyšetrovateľov emigrovať do Švajčiarska, korunná svedkyňa odvolala svoju výpoveď napriek tomu, že to pre ňu znamenalo, že svoju malú dcérku už neuvidí.

Nezrovnalostí je v prípade viac, ani pitevný nález neodpovedá verzii obžaloby.  V tejto situácii sa súd rozhodne nepripustiť do procesu dôkazy nájdené v archíve ministerstva vnútra, napriek tomu, že obsahujú najčerstvejšie výpovede svedkov z osudnej diskotéky ( nielen to) a logicky by teda mali byť od začiatku súčasťou trestného spisu.   

Naše súdnictvo sa dehonestovalo samo, lampa mu iba nastavila zrkadlo. Na rade je teraz Štrasburg.  Bez odvahy nenájdeme ani pravdu, ani slobodu.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?