Americkí vedci zistili...

Autor: Marian Jánoš | 21.7.2011 o 12:36 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  2500x

Podľa najnovších štúdií... Výskum dokázal... Odborníci hovoria... Populárno-vedecké články idú do boja o čítanosť s určitými výhodami. Majú imidž nebulvárnej konzumácie, ktorý môže pritiahnuť intelektuálov alebo aspoň tých čo sa chcú za nich považovať. Nevýhod je žiaľ viac. Treba prispôsobiť jazyk širokým masám a predovšetkým overiť správnosť údajov, čo vyžaduje nemalú investíciu času a vzdelania. Aká je novinárska spoľahlivosť pri reprodukcii vedeckého bádania?

Túto otázku si položil  Ben Goldacre z britského Guardianu. Ben a jeho kolegovia si náhodne vybrali  111 odporúčaní týkajúcich sa výživy  z desiatich najpredávanejších britských novín. Ohodnotili ich na základe dôkazovej hladiny za použitia uznávaných vedeckých škál. Výsledok? Absolútna väčšina odporúčaní (72%  resp. 68%, podľa použitej škály) má za sebou nedostatok dôkazov nato aby sme ich mohli označiť ako presvedčivé, či pravdepodobne správne. Iba 15% tvrdení malo dôkazovú hladinu na úrovni "presvedčivé". Nelichotivé závery sú aj z podobných výskumov z Kanady a Austrálie.

Nedá sa teda čudovať ľudovej zmätenosti pri interpretácii výživových odporúčaní. To čo sa tvári ako popularizácia vedy, je väčšinou jej bulvarizáciou. Čitateľ, ktorý má pocit, že "sa vzdeláva" v porovnaní so "sedlákmi" čo čítajú o celebritách, v skutočnosti kupuje to isté len v rafinovanejšom balení.    

Na západe je viac ako u nás zvykom vyžadovať od autorov populárno-vedeckých článkov adekvátne vzdelanie. Je teda nepravdepodobné, žeby podobný výskum dopadol u nás lepšie. Čo teda robiť? Žijeme v informačnej vojne, kde majú nesprávne informácie navrch, keďže sú väčšinou "revolučné " a zaujímavejšie. Šíria sa ako choroba, pred ktorou sa dá imunizovať kritickým myslením a schopnosťou posudzovať kvalitu zdrojov.

Pokiaľ ide iba o zábavu, je všetko v poriadku. V opačnom prípade si treba uvedomiť, že sme na informačnom smetisku a umenie už zďaleka nie je informáciu nájsť ale dobre si ju overiť. Hlavy hlúpych ľudí nie sú prázdne. Sú plné smetí, ktoré si tam nechali naliať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?