Americkí vedci zistili...

Autor: Marian Jánoš | 21.7.2011 o 12:36 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  2485x

Podľa najnovších štúdií... Výskum dokázal... Odborníci hovoria... Populárno-vedecké články idú do boja o čítanosť s určitými výhodami. Majú imidž nebulvárnej konzumácie, ktorý môže pritiahnuť intelektuálov alebo aspoň tých čo sa chcú za nich považovať. Nevýhod je žiaľ viac. Treba prispôsobiť jazyk širokým masám a predovšetkým overiť správnosť údajov, čo vyžaduje nemalú investíciu času a vzdelania. Aká je novinárska spoľahlivosť pri reprodukcii vedeckého bádania?

Túto otázku si položil  Ben Goldacre z britského Guardianu. Ben a jeho kolegovia si náhodne vybrali  111 odporúčaní týkajúcich sa výživy  z desiatich najpredávanejších britských novín. Ohodnotili ich na základe dôkazovej hladiny za použitia uznávaných vedeckých škál. Výsledok? Absolútna väčšina odporúčaní (72%  resp. 68%, podľa použitej škály) má za sebou nedostatok dôkazov nato aby sme ich mohli označiť ako presvedčivé, či pravdepodobne správne. Iba 15% tvrdení malo dôkazovú hladinu na úrovni "presvedčivé". Nelichotivé závery sú aj z podobných výskumov z Kanady a Austrálie.

Nedá sa teda čudovať ľudovej zmätenosti pri interpretácii výživových odporúčaní. To čo sa tvári ako popularizácia vedy, je väčšinou jej bulvarizáciou. Čitateľ, ktorý má pocit, že "sa vzdeláva" v porovnaní so "sedlákmi" čo čítajú o celebritách, v skutočnosti kupuje to isté len v rafinovanejšom balení.    

Na západe je viac ako u nás zvykom vyžadovať od autorov populárno-vedeckých článkov adekvátne vzdelanie. Je teda nepravdepodobné, žeby podobný výskum dopadol u nás lepšie. Čo teda robiť? Žijeme v informačnej vojne, kde majú nesprávne informácie navrch, keďže sú väčšinou "revolučné " a zaujímavejšie. Šíria sa ako choroba, pred ktorou sa dá imunizovať kritickým myslením a schopnosťou posudzovať kvalitu zdrojov.

Pokiaľ ide iba o zábavu, je všetko v poriadku. V opačnom prípade si treba uvedomiť, že sme na informačnom smetisku a umenie už zďaleka nie je informáciu nájsť ale dobre si ju overiť. Hlavy hlúpych ľudí nie sú prázdne. Sú plné smetí, ktoré si tam nechali naliať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štátna poisťovňa nemá peniaze na zdravie. Manko je vyše 50 miliónov

Odhad peňažnej straty na základe analýzy spoločnosti Deloitte potvrdil pre SME finančný manažér a bývalý audítor Marián Jánoš.

DOMOV

Kde sa darí zločinu? Policajti prekreslili mapy kriminality

Polícia hlási viac násilností a mravnostnej kriminality.

TECH

Poruchy spánku, bolesti hlavy. Aké sú dôsledky zmeny času

Zmätok, nepríjemné posuny aj ranná neistota.


Už ste čítali?