reklama

Bionáboženstvo

K zástupu spravodlivých bojovníkov za lepšie zajtrajšky pribúdajú aj príslušníci biosekty. Poznáte ich. Úpenlivo sledujú obsah éčok v potravninách, ohlupujúc okolie kádrovaním všetkého na prírodné a neprírodné. Ich bionáboženstvo je módnou tendenciou preceňovať prírodné produkty, iracionálnym strachom z "chémie" a slepým návratom k prírode.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (223)

Návrat k prírode historicky pramení z vedľajších negatívnych následkov industriálnej revolúcie. Znečistenie a plošné používanie pesticídov pomohli vyprovokovať tzv. zelenú revolúciu. Vďaka nej sa sprísnila regulácia a zvýšila citlivosť verejnosti na problematiku životného prostredia.

Symbolom revolúcie je aj príbeh DDT, ktorého negatívne účinky na prostredie a človeka z neho urobili výborného strašiaka. Dnes si už málokto spomenie, že DDT zachránilo milióny životov ako prostriedok voči malárii a týfusu... (hubením komárov a vší).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zelená revolúcia na jednej strane pomohla chrániť zdravie a prírodu pred nezodpovednými vládami a korporáciami. Na strane druhej priniesla so sebou aj extrémistov bojujúcich proti vedeckému pokroku a vypočítavcov zneužívajúcich prírodu na podporu svojho predaja.

Centrom excelentnosti v oblbovaní prírodou je kozmetika. Trh s organickými produktmi rýchlo rastie, bez toho, žeby pribúdali dôkazy ich nadradenosti. Seriózneho výskumu je urobeného len veľmi málo, veď načo aj? Stačí pridať čarovnú formulku "100% prírodný produkt" a bioveriaci tasí peňaženku, aby si mohol spolu s produktom pochybnej účinnosti kúpiť pocit súladu s prírodou. Postrehli ste napríklad mániu olivových produktov? Predáva sa to veľmi dobre, nikoho ani nezaujíma, že olivový olej spomaľuje regeneráciu pokožky1 . Viete si predstaviť akú hystériu by spôsobilo podobné zistenie u neprírodného produktu? 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kapitolou samo o sebe je herbálna medicína. Dôvera ľudí v liečbu bylinkami je neuveriteľne naivná. Ľudia si myslia, že im bylinky "nemôžu ublížiť " a "nezaťažia" ich organizmus. Je to samozrejme hlúposť, bylinky obsahujú bioaktívne látky, ktorých sa músi organizmus tiež zbaviť a ktoré pri nesprávnom dávkovaní môže spôsobiť smrť, či odpáliť obličky. Väčšina látok, ktoré moderná medicína používa pochádza tiež z byliniek.

Základný problém byliniek je už v dávkovaní. Sú obrovské rozdiely v obsahu účinných látok v závislosti od lokality a spôsobu pestovania. Práve preto je dávkovanie v štýle "dva lístky do vriacej vody" iba dôkazom zaostalosti jeho autorov. Našťastie obsah účinných látok v liečivých rastlinách nebýva veľký a chronické užívanie je tiež zriedkavé, preto je u nich menej nežiaducich účinkov ako v prípade bežných liekov. Nežiaduce účinky nemajú len čínske bylinky so šialenými názvami, mimochodom často kontaminované ťažkými kovmi, ale aj bežné komerčné trháky ako aloe vera, či mäta pieporná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Spoliehať sa na tradíciu môže byť nebezpečné, zvlášť pokiaľ za ňou nie sú aj vedecké dôkazy. Mnohé nežiadúce účinky liečivých rastlín boli objavené až v modernej dobe, bez toho aby nás pred nimi tradícia varovala. Napríklad účinky ženšenu a sladkého drievka na vývoj plodu a tehotenstvo. Rôzne tradície tiež prisudzujú rovnakým rastlinám úplne rôzne účinky, čo tiež svedčí o ich nedostatočnej spoľahlivosti.

Silným indikátorom bionáboženstva je aj požívanie biopotravín. Ich problém ani tak nespočíva v tom, že podľa doterajšieho výskumu neposkytujú žiadne zdravotné benefity. Problém je v tom, že to nie je ani ich hlavným cieľom. Prvoradé je vylúčenie neprírodných hnojív, konvečných pesticídov a genetických modofikácii. Namiesto kvality výsledného produktu je dôraz na uctievanie bôžika prírodných princípov. Tzv. ekologické poľnohospodárstvo stojí predovšetkým na marketingových a ideologických pilieroch. Akákoľvek „neprírodná" cesta k zdravším potravinám a ich ekologickejšiemu pestovaniu je rúhaním voči bioviere.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bionáboženstvo je výsledkom vymývania mozgov predajcami organických produktov. Nie je to žiadna rebélia voči komercii, je to rebélia voči vede a zdravému rozumu, sadnutie na marketingový lep rýchle rastúcim bio-odvetviam a fanatickým eko-veriacim. Ak sa vám niekto snaží predať produkt pod nálekou 100% prírodné, spolieha sa na vašu vieru v biodogmy a uráža vašu schopnosť rozlišovať podstatné charakteristiky produktu ako je bezpečnosť a účinnosť. Tie závisia od obsahu a kvality účinných látok, nie od ich pôvodu.

1 Výskum ukázal spomalenie regenerácie pokožky u predčasne narodených myší po aplikácii olivového oleja (a niektorých iných olejov). Slnečnicový olej regeneráciu naopak urýchľoval. Výskum, ktorý by skúmal regeneráciu pokožky u ľudí (kde by mohli byť výsledky iné) po aplikácii olivového oleja sa mi zatiaľ nepodarilo nájsť. Vďaka diskutujúcim marialena & janka.hanka za upozornenie. Konštruktívne pripomienky k článku sú vítané. (doplnené 30.8.2011 o 15 40 hod) 

Našiel som štúdiu na novorodencoch, kde kombinácia olivového oleja a lanolínu pomáhala pri dermatitíde. (doplnené 29.8.2011 23 59 hod)

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu