reklama

Odluka: šanca na adresnejšie dane, nielen pre cirkevné ovečky

Minister kultúry Daniel Krajcer ani nestihol predložiť konkrétny návrh odluky cirkvi od štátu a už sa ozvali viaceré podráždené hlasy cirkevných predstaviteľov. Naplašila ich nesprávna interpretácia správy od istej rakúskej tlačovej agentúry. Je pozoruhodné, že cirkvi, ktorých sa táto téma týka najviac, k nej pristupujú mimoriadne pasívne a za vyše 20 rokov od nežnej revolúcie neboli schopné položiť nič na stôl. Pritom je dosť jasné, že bez ich súhlasu sa žiadna odluka neudeje. To by si politicky nikto nedovolil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (160)

Toľko diskutovaný model 18+1, inšpirovaný nemeckým modelom sa síce nachádza vo volebnom programe SaS, avšak nie je v programovom vyhlásení vlády, čiže humbuk okolo neho je zbytočný. Tento model nemá šancu na úspech v prvom rade preto, že s ním cirkvi nebudú súhlasiť. Budú mať obavy z toho, že im to neprinesie stabilný príjem prostriedkov, keďže hlavne v ťažkých časoch si veľa veriacich dobre rozmyslí či budú dobrovoľne platiť vyššie dane. Taktiež sa im nebude páčiť, že šport, kultúra a politické strany si budú naďalej užívať plného komfortu štátneho rozpočtu. A v neposlednom rade budú mať obavy, že sa odhalí skutočný počet ich verných priaznivcov, ktorý bude výrazne menší ako čísla s ktorými sa oháňajú pri pretláčaní svojej agendy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme tento model v Nemecku funguje už spoľahlivo dlho, takže ich obavy budú z veľkej časti zbytočné. Na výber však budú mať iné možnosti, ktoré sú pre nich oveľa priaznivejšie a práve preto to u nás nikdy neprejde.

Voči tomuto modelu sa dokonca dajú nájsť aj námietky z liberálneho pohľadu. Po prvé, bude to stále štát, ktorý prácne zozbiera daň z príjmu, z ktorej sa cirkev nasýti. Po druhé, prečo si zaslúži nadprávo tohoto komfortného financovania iba cirkev a nie aj iné organizácie tretieho sektora ako charity, skauti, materské centrá, či združenia ateistov? Krivdy a zničený majetok nezostal po revolúcii iba cirkvi, ale aj iným reštituentom, ktorí posledných 20 rokov žiadnu štátnu rentu nepoberali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z rozhovoru s ministrom Krajcerom je zrejmé, že uvažuje aj o talianskom modeli. Avšak zatiaľ čo nemecký model cirkev neprijme, taliansky by bol veľkou prehrou pre všetkých neveriacich a veriacich, ktorí nefandia inštitucionalizovanej podobe náboženstva (na ich záujmy sa často zabúda). V tomto modeli má občan právo poukázať časť z daní niektorej náboženskej spoločnosti. Ak tak neurobí, štát tieto prostriedky použije na sociálne účely. Čiže časť veriacich dostane nadprávo adresne poukázať daň inštitúcii, ktorá uspokojuje ich potreby po zmysle a presadzuje ich ideológiu, zatiaľ čo ostatným štát rozdelí dane na základe úradníckej svojvôle. V Španielsku môže neveriaci daňovník určiť aspoň na hrubo kam chce aby putovali jeho prostriedky, avšak stále nie dostatočne adresne. Ak napríklad uvedie, že si praje podporiť charitatívne organizácie, časť jeho daní sa predsa len dostane k cirkvám, keďže tie prevádzkujú mnoho charít. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Keby to bolo iba na mne vyriešil by som to takto. Vrátiť majetok, zaplatiť jednorazové odškodné (alebo odškodné v splátkach) presne za takých pravidiel ako ostatným reštituentom a ponechať ich nech si svoje financovanie riešia samostatne. Nápodobne by som od rozpočtu oddelil kultúru (s výnimkou kultúrnych pamiatok, čo si na seba nezarobia), šport, politické strany a o príslušnú čiastku znížil dane. A potom by som sa zobudil do reality, kde sa treba dohodnúť so zostávajúcou väčšinou daňových poplatníkov ,ktorá nato má úplne odlišný názor.

Po štvrťstoročí „otvárania diskusie" by malo prísť k dohode, ktorá berie do úvahy záujmy všetkých strán. Cirkev by mala získať istotu stabilného príjmu. To môže zabezpečiť systém asignácie dane v ktorom sa nerozdelená časť prostriedkov pomerne rozdelí medzi všetkých príjemcov. Veriaci by takto nemuseli platiť vyššie dane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj neveriaci a veriaci nezávislí od cirkví by mali získať právo adresne poukázať časť svojich daní konkrétnej organizácii tretieho sektora. Ak by sa podarilo preniesť z rozpočtu do systému asignácie aj politické strany, šport a veľkú časť kultúry, daňovník by už nerozdeľoval iba „fazuľky", ale mnohonásobne vyšší objem prostriedkov. Daňové zaťaženie by zostalo zachované, zvýšila by sa adresnosť daní a znížil by sa pocit krivdy z vynútenej podpory niečoho s čím sa človek nestotožňuje.

Marian Jánoš

Marian Jánoš

Bloger 
  • Počet článkov:  97
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Fanúšik vedeckého skepticizmu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKontroverzné témyPolitické komentárePohrebisko povier a šarlatánovDiskusia namiesto diss-kecieChrumkavá vedaMix

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu