Akú cenu má licencia mobilného operátora?

Autor: Marian Jánoš | 30.3.2011 o 23:25 | (upravené 5.4.2011 o 10:00) Karma článku: 8,74 | Prečítané:  2477x

Po motoristoch, zamestnancoch a živnostníkoch, konečne niekoho napadlo, že ošklbať sa dajú aj mobilní operátori. V ich prípade ide o dlhodobo slabo regulované oligopoly, producentov stupídnych reklám a ešte stupídnejších poplatkov, využívajúcich ešte aj svoje 2% z daní ako PR rozpočet.

 Nadávať na nich už nie je zaujímavé, navyše robíme to už od čias prvých tehiel s anténou a trt makový to pomohlo.  Oveľa zaujímavejšie je však pokúsiť sa oceniť hodnotu ich 15 ročnej licencie, toť nedávno spomínanej. Ministerstvo financií  zatiaľ ráta s 10 miliónmi EUR, čo je škandalózne malá suma, ktorú nedávno zaplatil mobilný operátor v menšom a ekonomicky slabšom Macedónsku.

Jedným zo spôsobov ako by bolo možné sa dopracovať k trhovej hodnote ich licencie je aukcia. Skúsenosti sú rôzne, slávny je príklad Veľkej Británie, ktorá po prizvaní expertov na teóriu hier dokázala vyťažiť z 3G licencií 22 miliárd libier. Avšak nie všade zaznamenali aukcie podobný úspech a bez toho aby som podceňoval kompetencie našich úradníkov, si dovolím tvrdiť, že v našich podmienkach by bolo veľmi  ťažké odhaliť vzájomnú dohodu súťažiacich.

Oveľa istejšie bude stanoviť nejakú sumu na základe porovnania s inými krajinami EU. Keď sa pozrieme koľko platia operátori v iných (aj porovnateľných) krajinách, tých vyše 20 miliónov EUR za licenciu nie je vôbec neadekvátna požiadavka (tabuľka nižšie uvádza ceny z roku 2001).  Potešujúca správa je, že tvrdé dáta ukazujú, že lacnejšie licencie by nám lacnejšie služby nepriniesli.

 vybrané licenčné (a administratívne) poplatky mob. operátorov v EU 

 zdroj: Správa pre EK

Navyše v ostatných krajinách je bežné, že okrem jednorazového poplatku za licenciu sa platí aj ročný paušál. A aby toho nebolo dosť, operátori musia platiť aj poplatky za vlastnú reguláciu, neraz ako podiel z tržieb. Teraz už je mi jasné, prečo sú ticho. Nielen oni sú kreatívni vo vymýšľaní poplatkov.

Mikloš ideš.     

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.


Už ste čítali?