Euroválov a krmič Mikloš

Autor: Marian Jánoš | 21.8.2011 o 21:15 | Karma článku: 10,72 | Prečítané:  2840x

Zástancovia eurovalu dlho zahmlievali ako si predstavujú budúcnosť eurozóny ak ju nemajú opustiť zadlžené južanské krajiny. Úprimnosť sa našla v okrajovej ľavicovej časti spektra, ktorá sa nehanbí hovoriť o fiškálnej únii. Nedávno sa k tejto alternatíve vyjadril aj sám Ivan Mikloš, vlajkonosič „najlepšieho z najhorších riešení"  (túto formulku zopakuje v každej diskusii najmenej 5x). Jeho názor v skratke: nie-fiškálnej únii, zadlžení majú dobiehať konkurencieschopnosť po vzore postkomunistických štátov ako je Slovensko.

Škoda, že Mikloš neupresnil ako si to dobiehanie predstavuje. Spomínané Slovensko dobieha v posledných rokoch Nemecko len nepatrne. Aj keby sme extrapolovali priemerný rast HDP za posledných 10 rokov  (ktorý zahrňuje naše historicky najväčšie rasty) dobehli by sme Nemecko  za cca 25 rokov (vo výške HDP). Čo je samozrejme nereálne, keďže dobiehanie sa v posledných rokoch výrazne spomaľuje.

Slovensko však oproti PIGS nemusí splácať toľko úrokov, má relatívne nízke korporátne dane a ľudia sú zvyknutí robiť za výrazne nižšie mzdy. Ako majú v konkurencieschopnosti konvergovať PIGS, ktoré budú dlhé roky hasiť iba dlžoby? Nuž jedna cesta by bola, výrazne znížiť mzdy. To je však to najlepšie hnojivo pre domáce neomarxistické podhubie, nehovoriac o efekte na domácu spotrebu.

Prasiatka sú v pasci. Mikloš ich chce ešte raz poriadne nakŕmiť a potom nech sa pekne starajú o seba. Ich maštaľ sa však rozpadá a pán domáci pije prvú ligu. Sú iba dve logicky konzistentné riešenia. PIGS opustia eurozónu, zbankrotujú a zdevalvujú svoje nové meny. To pomôže ich slabému exportu, zlacní naše dovolenky a zdraží import. Druhá možnosť je fiškálna únia. Nemci napumpujú na juh kopec peňazí a na oplátku sa "prasiatka" vzdajú posledných zvyškov svojej nezávislosti, resp. svojho nekompetentného vedenia. Euroval, ktorý Mikloš skalopevne obhajuje, je cesta k fiškálnej únii, aj keď politicky sa snaží od nej všemožne dištancovať. 

Ako kulisa tomuto divadlu slúži aj strašenie veľkou krízou, ak nebude navýšený euroval. To je marketingovo najvýhodnejšia stratégia. Ak kríza príde, vždy bude možné povedať , žeby bola ešte horšia nebyť hrdinského euroválovu. Ak nepríde, „zabránili sme kríze!". Pri týchto scenároch sa nenápadne pozabúda, že takí Nemci , Francúzi a iné krajiny majú dovolené zachraňovať svoj finačný systém, poškodený prípadnými bankrotmi PIGS aj na vlastné náklady. Prečo by sme im v tom ale nepomohli, že áno? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.


Už ste čítali?