Marťankovia útočia

Autor: Marian Jánoš | 6.12.2011 o 21:31 | Karma článku: 9,38 | Prečítané:  2222x

Tretina detí v USA berie vitamínové doplnky. Marketingová stratégia zameraná na rodičov, žne veľké úspechy. Rodičom sa predáva pocit, že robia pre svoje deti niečo viac. Nuž niečo viac robia, ale dobre, či zle?

Nato aby sme presvedčili rodičov, že ich zdravé deti majú denne "preventívne" brať vitamínové doplnky treba značnú dávku kreativity. Mediálne exhibicionistický doplnok Marťankovia vyšiel do boja so štúdiou ktorej cieľom bolo:

... preukázať nižšiu frekvenciu vý­skytu a nižšiu závažnosť ochorení pri dlhodobom užívaní prípravku.

 Samozrejme, že sa im to aj podarilo.

 Užívanie prípravku Marťankovia po dobu dvoch rokov štatisticky významne znižuje počet ochorení, celkovú dobu chorôb a jednotlivé parametre závažnosti ochorení u detí vo veku 3-12 rokov. Z hľadiska usporiadania štúdie môžu byť výsledky ovplyvnené absenciou kontrolnej skupi­ny, ktorú nebolo možné z etických dôvodov zabezpečiť."

Síce sa nedozvieme, kto to financoval, ale mám taký pocit, že táto informácia by nás nijako neprekvapila. Takže veľmi krátko k obsahu tejto "štúdie". Vybrali si deti staré 3-12 rokov a sledovali ako dlho a často sú choré v priebehu dvoch rokov užívania marťankov v porovnaní s dvoma rokmi pred užívaním. 

Bez kontrolnej skupiny  táto štúdia nedokazuje absolútne nič. Argument, že sa to nedalo urobiť z etických dôvodov je smiešny. Platilo by to keby z tohto experiment vyplývali pre deti nejaké riziká. Ak áno, je namieste sa pýtať, či bolo etické ho vôbec robiť.  

Aj keby sme prižmúrili oči nad otázkou ako sa im podarilo presne zistiť počet a závažnosť ochorení dva roky (!) pred začatím experimentu, stále zostáva otázka prečo by mali byť deti s priemerným vekom cca 4 roky rovnako často a dlho choré ako deti o dva roky staršie? Práve u detských infekčných ochorení  (ako napríklad osýpky) je badať pokles výskytu s pribúdajúcim vekom dieťaťa. Imunitná pamäť naberá v tomto veku kopec skúseností.

Hlbšiu analýzu si to ani nezaslúži, veď je to v podstate reklamný článok, ktorý žiadny odborný časopis neuverejnil.

Existuje síce široká zhoda napríklad na dodávaní vitamínu D3 dojčatám a kyseline listovej pred tehotenstvom a počas prvého trimestra, čo sa týka pravidelného užívania multivitamínov pre zdravé osoby, žiaden jednoznačný prínos nebol identifikovaný. Dokonca je veľa nezanedbateľných dôkazov o možných rizikách. Napríklad:

  • Doplnky obsahujúce beta karotén, vitamín A a vitamín E môžu zvýšovať úmrtnosť

      (na základe analýzy 68 štúdií)

  • Kvalita a kvantita literatúry o bezpečnosti multivitamínových preparátov je obmedzená. Možné dôkazy o prospešnosti sú slabé a týkaju sa hlavne osôb so slabou výživou.

     (na základe analýzy 193 štúdií)

Stále to nie je dosť aby sme povedali, že multivitamínové doplnky sú nebezpečné. Avšak dosť na zodpovedanie otázky z úvodu. Ak dávate svojím deťom multivitamínové doplnky, nemáte žiadnu istotu, či robíte dobre alebo zle. Preto si myslím, že je lepšie poslať marťankov okupovať inú planétu a investovať radšej do lepšej stravy pre našich malých pozemšťanov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?