Kollárgedon alebo Sulíkcídium?

Autor: Marian Jánoš | 12.3.2013 o 21:47 | (upravené 12.3.2013 o 22:34) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  1398x

Malý počet členov a nedobudované štruktúry, to všetko môže byť aj výhodou, pokiaľ chcete a potrebujete stranu reformovať. Onedlho sa ukáže, či SaS nato ešte má vnútornú silu. Možno je už neskoro, svieti príliš veľa indikátorov, ktoré naznačujú blížiacu sa smrť.

Strata tváre

Zo začiatku sa SaS profilovala ako najpravicovejšia strana v parlamente. Momentálne sa nedá odhadnúť, čo od nich príde zajtra. Či to náhodou nebude spoplatnenie školstva, alebo vybudovanie najväčšieho sociálneho podniku v Európe. Asi najlepšie to vykresľuje kontrast týchto výrokov ich terajšieho predsedu:

"Ako prvé musia naši socialisti pochopiť, jedno ako im to je proti srsti, že len súkromné firmy vedia tvoriť pracovné miesta. Nik iný, len a len súkromné firmy."

„Pre dospelých navrhujeme program „Práca namiesto dávok", to je riešenie, ktoré mala SAS už vo svojom volebnom programe, len tomu  nik nevenoval pozornosť a realizovalo by sa približne takto: Vláda zriadi Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu"

Spoločným menovateľom nápadov SaS už začína byť snáď len to, že sa ich vlastným tvorcom zdajú skvelé. V ekonomických otázkach chýba pevnejšie ideové ukotvenie a viac sebakritiky.

Tragédia odvodového bonusu

Sulíkov maznáčik, odvodový bonus až príliš určil tvár rodiacej sa SaS. Ukázalo sa, že to bola veľká chyba. V štartovacej eufórii ho v strane samotnej prijali až príliš nekriticky,  pri vyjednávaní sa doňho opreli na úkor inej agendy a keď už prišlo na lámanie chleba, skúsenejší partneri s nimi vybabrali a z odvodového bonusu je figa borová. Keďže na túto agendu sa podarilo namotať presne nula koaličných partnerov a to aj pri dvojnásobnej sile ako má SaS teraz, musí byť každému jasné, že z toho nikdy nič nebude. Na potvoru neprišlo nič čo by ho marketingovo nahradilo.

Kam sa podeli nové osobnosti?

Sú to už vyše 2 roky čo sa do SaS nepridal žiaden nový významný odborník. To by bolo alarmujúce pre každú stranu v ľubovoľnej fáze svojho životného cyklu. Hlavne školstvo a zdravotníctvo je zastúpené čajovo, čo komunikuje aj strana samotná slabými miestami na kandidátke pre príslušných odborníkov. Potom niet divu, že aj mediálne sa značne zaostávalo, keď prišiel rad na tieto témy.

Sulík či Kollár?

Treba priznať, že Sulík sa za posledné roky trochu rétoricky zlepšil. Už nepôsobí v diskusiách ako zmoknuté kura, i keď najmä vďaka tomu, že sa často hovorí o jeho srdcovej téme - EÚ. V európskom parlamente by mu to veľmi svedčilo. Len nevedno ku komu by sme ho posadili. K liberálom  podporujúcim ďalšiu integráciu, alebo k Nigelovi Faragovi, ktorý by poslal najradšej všetkých Slovákov pracujúcich v Británii domov?

Nič nepoškodilo SaS viac ako jeho besiedky s Kočnerom a export Matoviča do parlamentu. Sulík je presluhujúcim politikom, ktorý už nemá čo ponúknuť. To samozrejme neznamená, že Kollár je jasná voľba. Mnohé výhrady sú úplne oprávnené. Je nevýrazný, orientovaný príliš  na ekonomickú agendu a mimo SaS stále zostáva záhadou, prečo si nespokojná polovica členov vybrala do súboja s Rišom práve jeho.

So Sulíkom by bol osud SaS až príliš predvídateľný. Pomalé a bolestivé Sulíkcídium. Nesúhlasím, že prvoradé je aby SaS prežilo, aby sa náhodou nerozpadlo,  ako to naznačujú niektorí jej členovia. Pokiaľ SaS bude iba zaberať miesto ako ďalšia ministrana, Sulíkov firemný výťah na sysifovské presadzovanie jeho pripečených nápadov, nemá to žiadny zmysel. Prvoradé je presadzovanie liberálnych hodnôt. S Kollárom je aspoň šanca, alebo možnosť rýchleho Kollárgedonu. Obe možnosti sú však lepšie ako Richard Sulík.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?