Odborník na výživu: nová nadávka?

Autor: Marian Jánoš | 14.5.2013 o 20:15 | (upravené 14.5.2013 o 22:28) Karma článku: 11,75 | Prečítané:  3871x

Na väčšinu povolaní treba reálnu kvalifikáciu. Na odborníka a konzultanta na výživu stačí sebavedomie, permanentka do fitka a prístup k internetu. Skúsil som si ich pár otestovať na jednom populárnom a nezmyselnom koncepte: diéta podľa krvných skupín.

Diéta podľa krvných skupín: megablud

AB0 systém kóduje antigény na povrchu červených krviniek a je tým najdôležitejším z hľadiska krvnej transfúzie, keďže od ich prítomnosti závisí aj prítomnosť (resp. neprítomnosť) protilátok, ktoré s nimi reagujú. Práve tieto protilátky môžu reagovať nielen na antigény iných červených krviniek, ale aj iné cudzorodé látky napríklad z potravy. Práve toho sa chytil naturopat Dr. D´Adamo a začal postulovať, že AB0 systém sa vyvíjal so zmenami ľudskej stravy.

Podľa Dr. D´Adama vznikla najprv krvná skupina 0 u „lovcov a zberačov" (pred 30 000 rokmi), potom spolu s nástupom poľnohospodárstva krvná skupina A (pred 20 000 rokmi) , následne nomádska krvná skupina B (pred 10 000 rokmi) a krvná skupina AB až miešaním týchto typov (pred cca 1000 rokmi).

Lovci a zberači majú podľa naturopata jesť hlavne mäso, zeleninu a ovocie, farmári majú byť v podstate skoro vegetariáni a jedine nomádi môžu benefitovať aj z mliečnych produktov. Samozrejme je tam tej ezoteriky omnoho viac, D´Adamo dáva napríklad krvné skupiny aj do súvisu s osobnosťou a odolnosťou voči stresu, nenadarmo sa teda o ňom hovorí ako o krvnom astrológovi.

D´Adamove predstavy o evolúcii krvných skupín vychádzajú z veľmi starých hypotéz, ktoré sa nepotvrdili. Dnes je už megablud tvrdiť, že ABO systém sa vyvinul za posledných 30 000 rokov. Analogický systém sa nachádza aj u príbuzných primátov, na ktorých sa nedajú fantazmagórie o nomádoch a farmároch aplikovať. Preto je oveľa pravdepodobnejšie, že jeho pôvod siaha ešte k spoločným predkom všetkých primátov.

D´Adamova hypotéza dostáva na frak na všetkých frontoch. Vďaka populačnej genetike napríklad vieme, že najčastejšou krvnou skupinou je skupina 0 ,to je tá čo má byť vraj iba pozostatkom po lovcoch a zberačoch. Populácia eskimákov, ktorí nikdy neprestali byť lovcami a zberačmi, má zastúpené všetky krvné skupiny a najčastejšia je u nich „farmárska" skupina A. U aziatov je nadpriemerne častá krvná skupina B a zároveň najvyšší podiel laktózovej intolerancie.

Lektíny z potravy, ktoré majú reagovať s protilátkami z krvi a robiť riadnu šarapatu, tak tie Dr. D´Adamovi tiež príliš nepomáhajú. Vďaka biochémickým pokusom vieme, že v menšine potravín sa síce nachádzajú, avšak špecifické na krvnú skupinu sú len veľmi zriedkavo.

Dr. D´Adamo niekoľkokrát sľuboval dokázať úspešnosť svojej diéty aj prostredníctvom klinických štúdií. Vo svojej knihe z roku 1996 sa chvastá, že je v ôsmom roku desaťročného experimentu s jeho diétou v oblasti prevencii rakoviny. Žiadne výsledky doteraz nezverejnil. Dokonca ani v pavedeckých naturopatických časopisoch.

Kto sa chytil?

Fitnesácikonšpirátori sa ne tieto bludy spoľahlivo namotali. Jednou vetou ich hádam spomenúť stačí. Omoho prekvapivejšie je akým spôsobom sa proti tomuto bludu postavil náš najznámejší  odborník na výživu MUDr. Bukovský.  Na svojej stránke k tejto téme uvádza iba názor istého Petra Pribiša, ktorý v podstate tvrdí, že diéta podľa krvných skupín je nezmysel, pretože:

Základ teorie Dr. D´Adama je filozofický, je to víra (ano víra, protože dokázat to skutečně nelze) v evoluci. Víra v to, že člověk se dlouhým procesem proměnil z opice v homo sapiens. .. Nechci zacházet do ironie, ale jako věřící člověk nevěřím v evoluci a proto také nevěřím v celou následnou teorii Dr. D´Adama.

Odborník na výživu by mal mať dostatočný arzenál z biochémie, fyziológie a populačnej genetiky na totálne rozbitie nezmyselného konceptu diéty podľa krvných skupín.  Pliesť do toho náboženské presvedčenie je zúfalstvo a trápnosť. Pribiš navyše nevedomky odhaľuje, že o evolúcii toho vie veľmi málo (asi ho na univerzite adventistov siedmeho dňa o nej veľa nenaučili).  Okrem toho, že evolúcia sa dokázať dá, by sa mal poriadne doučiť, že evolúcia nepredpokladá vývoj človeka z opice, ale z hominidov.  D´Adamove rozprávky dokonca pre svoj dej nevyhnutne nepotrebujú vývoj nových druhov. Stačí im vznik nových vlastností v rámci jedného druhu, čo by sa dokonca nebilo ani s niektorými formami náboženského kreacionizmu.

Pán MUDr. Bukovský by mal Pribišov hlúpy názor zo svojej stránky stiahnuť, v opačnom prípade riskuje, že sa stane nerozoznateľným od zberateľov internetového odpadu, ktorý cez Google University dokážu stravou vyliečiť všetko od rakoviny až po Parkinsonovu chorobu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?