Ako nám môže Adela Banášová pomôcť napísať presvedčivý text

Autor: Marian Jánoš | 2.6.2013 o 12:56 | Karma článku: 13,10 | Prečítané:  3738x

Banášovej komentár v HN dosiahol enormnú popularitu. Nie je to však len vďaka téme a slávnemu menu, napriek jeho veľkým nedostatkom sa dá z neho veľa naučiť o tom ako presvedčivo písať.

Čo sa týka obsahu, je to racionálny armageddon. Adela nesprávne interpretuje koreláciu medzi vierou v Boha a inteligenciou, paroduje skreslený argument ateistov a svoj názor o jeho najčastejšom výskyte predstavuje ako fakt. Domýšľa si aj pôvod detskej viery v boha (deti podľa nej veria v boha „prirodzene"). K obsahu však už dobre napísali iní, nechcem opakovať. Napriek všetkému si dovolím tvrdiť, že jej článok zanecháva u drvivej väčšiny presvedčivý dojem, zaiste po prvom prečítaní. Prečo?

Trik, alebo skôr autorkin talent sa nazýva kognitívna jednoduchosť.  Ako píše Daniel Kahneman, vo svojej výbornej knihe Thinking fast and slow, naša myseľ je rozdelená na dva systémy. Jeden pracuje intuitívne a automaticky bez väčšej námahy, druhý je vedomým myslením, ktoré vyžaduje viac sústredenia a námahy. Čím je text menej náročný na spracovanie vedomým myslením, tým je kognitívne jednoduchší.

Kahneman odporúča viacero trikov ako zvýšiť kognitívnu jednoduchosť textu. V prvom rade treba používať jednoduchý jazyk, čo Banášová ovláda už z povahy svojej profesie. Keď je nutné citovať zdroj, je lepšie zvoliť si autorov s ľahko vysloviteľným menom (naprk. Jung). Ľudia ľahšie spracujú a uveria tvrdeniam, ktoré už predtým viackrát počuli/čítali, pričom nemusia byť v skutočnosti vôbec pravdivé (naprk. "využívame iba 5% svojho mozgu").  Čím lepšiu máme náladu (naprk. vďaka vtipnému bonmotu) tým je väčšia tendencia myslieť intuitívne. Intuitívny systém nám automaticky a nevedome ponúka asociácie, ktoré môžu slúžiť v šírení autorovho zámeru. Napríklad:

Vysvetliť človeku Boha je ako pokúsiť sa rybe vysvetliť, čo je voda.

Tu sa pani Banášová snažila pomocou analógie ilustrovať, že je veľmi ťažké vysvetliť boha. Zároveň posunula do intuitívneho systému asociáciu - boh a človek to je ako ryba a voda. A každý ma predsa v mysli silne zafixované, že ryba a voda k sebe jednoznačne patria.

Ak je text ľahko spracovateľný intuitívnym systémom, vedomé myslenie nie zalarmované, napokon vyžaduje to námahu a komu sa chce. Text Adely Banášovej je výbornou ilustráciou ako silná forma môže pretlačiť slabý obsah. Nečudujem sa, že ju chceli dostať do politiky. Našťastie sa zlanáriť nenechala.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Hygienici spresnili podmienky pre terasy v reštauráciách

Potrebujeme zmenu prístupu, vyzvala prezidentka politikov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Čo nám hovorí Matovič? Máme sa obávať?

Premiér dnes sľúbil zmenu komunikácie.


Už ste čítali?