Krotitelia plynov

Autor: Marian Jánoš | 17.9.2013 o 23:33 | (upravené 20.9.2013 o 4:01) Karma článku: 15,19 | Prečítané:  1838x

Okolo SPP sa šíri veľa nejasností. Médiá opakovane uvádzajú, že ideme kupovať stratovú spoločnosť. Fico zasa tvrdí, že nič nekupujeme. Aká je pravda a kde je vlastne problém?

My nič nekupujeme...

Najprv zľahka. Fico sa nechal opakovane počuť, že my nič nekupujeme a všetci čo tvrdia opak klamú. Klame teda aj slávny materiál „J&T Investments"  predložený na rokovanie úradu vlády.

Návrh ďalších krokov

- kúpa 49%-ného podielu v SPP (v matke - obchodníkovi) vo vlastníctve SGH, ktorá bude mať podobu odkupu vlastných akcií zo strany SPP od SGH v rozsahu celej majetkovej účasti SGH v SPP (v dôsledku tejto transakcie sa majetková účasť FNM SR v SPP zvýši na 100%)

To že nič neplatíme, neznamená, že nič nekupujeme. Fico ale nikdy nebol v týchto ekonomických pojmoch doma, takže nič nové na svete.

SPP a.s. je stratová spoločnosť?

V médiách sa opakovane uvádza, že SPP a.s. je stratová spoločnosť.  SPP a.s. však na základe posledných zverejnených čísiel  (2012) vykázala zisk a to aj bez príjmov z dcérskych spoločností.

Nesmieme však opomenúť, že SPP a.s. počas reorganizácie stratí transmisné aktíva (prejdú pod inú dcérsku spoločnosť), tým pádom stratí zisk z ich prenájmu (taktiež k nim prislúchajúce náklady) a jej budúce výsledky už nebudú porovnateľné s tými minulými.

Kľúčová otázka znie - bude " nová"  SPP a.s stratová?

Vo vládnom materiály sa dočítame, že SPP a.s. bola ocenená na hodnotu  120 miliónov eur. A to napriek tomu, že má nadbytočné zásoby plynu o hodnote 150 miliónov eur.  Nevieme v akom časovom horizonte sa rátalo s predajom tohto plynu, ak to malo byť v blízkej dobe, nehralo by diskontovanie príjmu z predaja podstatnú rolu a mohli by sme konštatovať, že by sa predsa len jednalo o stratovú spoločnosť, i keď v žiadnom prípade nie v cifrách aké vyrátala Sulíkova kalkulačka. Podľa výšky ocenenia však nadbytočný plyn straty viac než kompenzuje.

Médiá a Sulíka veľmi pomýlilo, že sú sice známe straty z predaja plynu domácnostiam, ktoré bude odteraz znášať plne štát, avšak nie sú známe zisky (podľa ocenenia by malo ísť o zisk) z predaja plynu firmám, ktoré budú tiež plne prislúchať štátu.

Kde je vlastne problém?

Najväčší problém celej transakcie je, že štát zvyšuje svoju angažovanosť v najrizikovejšej oblasti  plynárenského biznisu. Na predaj a nákup plynu netreba veľa aktív, na trh ľahko vstúpia noví hráči, alebo staronoví ako je EoN a GDF. Domácnosti môžu štátu nechať, pobijú sa najmä o firmy. Štát transakciou zvyšuje svoju angažovanosť v podnikaní. So štátnym podnikaním nemáme doteraz dobré skúsenosti.  Kladné ocenenie spoločnosti je finančný model s mnohými predpokladmi , ktoré môže budúcnosť kruto prefackať.

Fico sa tiež nechal počuť, že sa teší na vyjednávanie s Gazpromom a môže použiť výhodné ceny plynu ako investičný stimul pre vybrané podniky. Tohto by som sa bál zo všetkého najviac, je to príležitosť na megazlodejinu, ktorá sa bude dať pohodlne ukryť pod obchodné tajomstvo. Po odchode súkromných akcionárov už nebude mať kto smerákom pozerať na prsty. Prípadná strata SPP a.s. bude politicky predávaná ako obeť za lacnejší plyn, vybrané podniky dostanú plynový stimul a možnom vplyve Gazpromu pred spaním radšej ani nerozmýšľajme.

Opozícia by mala žiadať detaily k oceneniu SPP a.s. a zavedenie nadštandardných mechanizmov na eliminovanie rizika korupcie v najnovšej a najväčšej plne štátnej zlatej bani na Slovensku.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odporúčanie novej pandemickej komisie neprežilo ani deň

Návrh ministra Krajčího o povinnej karanténe pre deti neprešiel vládou.

Dobré ráno

Dobré ráno: NAKA spustila akciu Šašovia, obvinila náckov

Ako je možné, že extrémistov dosiaľ polícia neriešila.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Matovič skúša vládnuť

Premiér už nepočúva len zdravotníkov.


Už ste čítali?