Jozef Mikloško vs. povinné očkovanie

Autor: Marian Jánoš | 19.11.2013 o 23:58 | Karma článku: 14,94 | Prečítané:  13714x

Diskusia o povinnom očkovaní je vraj na Slovensku tabu. Tvrdí to poslanec KDH Jozef Mikloško, ktorý asi zabudol na predchádzajúce iniciatívy SaS a HZDS. Diskusia nemá byť prečo tabu, len sa naozaj ťažko otvára pomocou rozširovania bludov.

Ako zbraň proti povinnému očkovaniu Jozef Mikloško vyťahuje údajný súvis očkovania s alergiami, autizmom a oslabenou imunitou:

„Narastá počet alergií, astmy, oslabenie imunity, počet autistických detí, čo má veľký vplyv aj na ich liečebné náklady. Je nemálo štúdii, ktoré hovoria, že zlý zdravotný stav detí súvisí aj s narastajúcim počtom vakcín pri očkovaní ...."

Kauzálna súvislosť medzi očkovaním a autizmom je hoax založený na odhalenom klamstve. Stručné vysvetlenie možno nájsť v tejto prezentácii z Harvard Medical School, alebo v blogu Michala Májka. Je veľká hanba, že ho poslanec NRSR pomáha živiť, hoc aj nepriamym naznačovaním. Je síce naozaj nemálo štúdii na ktoré sa antivakcinační aktivisti odvolávajú, avšak rozhodujúca je kvalita, nie počet linkov. Na tejto stránke možno nájsť ich zoznam spolu s vysvetlením prečo žiadnu súvislosť vakcín s autizmom nedokazujú. Vďaka nezávislým štúdiám, ktoré skúmali sumárne milióny detí a porovnávali očkované a neočkované, vieme, že kauzálna súvislosť neexistuje. Kauzálna súvislosť nebola dokázaná ani pri astme a alergiách.

"Podľa mojich informácii v 15 krajinách EÚ nemajú zavedené povinné očkovanie, pričom rodič si môže zvoliť svoju cestu, aj keď jeho voľba môže mať vplyv aj na platby do zdravotnej poisťovne"

Očkovanie je nepovinné v 13 krajinách EÚ, opäť zlé a neoverené informácie.

Problémov je v kratučkom prejave viac, často alibisticky zamaskovaných, napríklad odvolávaním sa na nemenovaný nedávny článok. O dobrovoľnosti očkovania sa však teoreticky diskutovať dá.

Skúsim.

V 13 krajinách EÚ je očkovania naozaj dobrovoľné. Napriek tomu majú vysokú preočkovanosť. Očkovanie je tam totiž odporúčané a kto neočkuje, v prípade zdravotných komplikácii nesie aj finančnú zodpovednosť. Navyše môže byť súčasťou požiadaviek pre prijatie do škôlok.

Aj v prípade ponechania možnosti voľby treba zabezpečiť vysokú preočkovanosť aby bola dosiahnutá kolektívna imunita. Netvrdím, že v prípade Slovenska je to nemožné, len si myslím, že ide o väčšiu výzvu vzhľadom na výskyt rizikových skupín a celkovú kultúrnu úroveň. Rád by som od odporcov povinného očkovania počul ako to chcú zabezpečiť. Pokiaľ ich to doteraz netrápilo, pýtať sa ich na tzv. free rider problem v súvislosti s etikou ich chovania bude už asi úplne zbytočné.

Žiadať dobrovoľnosť očkovania spolu s kompenzačnými opatreniami na udržanie kolektívnej imunity, tak to je relevantná požiadavka na európskej úrovni o ktorej sa dá diskutovať. Strašiť autizmom, alergiami a hliníkom vo vakcínach, tak to je šarlatánstvo, ktoré si zaslúži odsúdenie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Odporúčanie novej pandemickej komisie neprežilo ani deň

Návrh ministra Krajčího o povinnej karanténe pre deti neprešiel vládou.

Dobré ráno

Dobré ráno: NAKA spustila akciu Šašovia, obvinila náckov

Ako je možné, že extrémistov dosiaľ polícia neriešila.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Matovič skúša vládnuť

Premiér už nepočúva len zdravotníkov.


Už ste čítali?