Zastavme trend totálneho rodičovstva!

Autor: Marian Jánoš | 8.9.2014 o 22:55 | (upravené 9.9.2014 o 0:03) Karma článku: 12,24 | Prečítané:  7383x

Dáta z Európy aj USA potvrdzujú, že rodičia sa venujú svojim deťom čoraz viac. Počet hodín venovaných starostlivosti o deti narástol u oboch pohlaví, u otcov sa od šesťdesiatych rokov takmer strojnásobil. Spolu za oboch rodičov sa takmer zdvojnásobil. Tieto údaje spochybňujú hypotézu o akomsi náraste sebeckosti. Dnešní rodičia sa síce rozhodli mať menej detí, avšak investujú do nich viac času.

 

Málo sa však diskutuje, či má táto stratégia vôbec zmysel, či nie je iba nebezpečným trendom, čo vyciciava rodičov a má negatívne ekonomické a sociálne dôsledky na celú spoločnosť.

Tejto téme sa venuje  vo svojej knihe „Selfish reasons to have more children“ (Sebecké dôvody prečo mať viac detí) americký ekonóm Bryan Caplan. Radí rodičom, aby brali svoju úlohu s väčšou pohodou a nenechali sa zmanipulovať externými tlakmi naprk. do úlohy “tigrej matky”.

Balík času pre deti sa nezväčšil iba vďaka technickým novinkám, ktoré zjednodušili domáce práce. Rodičia sa dnes viac venujú deťom aj na úkor času, ktorý si pred dvoma generáciami venovali navzájom (Caplan uvádza pokles až o 25% medzi rokmi 1975-2000). Je veľkou chybou popri rodičovstve  zabúdať na seba a svoj partnerský vzťah. 

Podľa štatistík dokonca narodenie dieťaťa rodičom v priemere o trochu viac šťastia uberie ako prinesie. Caplan ako riešenie propaguje návrat k menej angažovanejšiemu štýlu rodičovstva našich starých rodičov. 

Silným argumentom sú najmä výskumy na jednovaječných dvojčatách, ktoré vyrastali v rôznych adoptívnych rodinách. Tieto dokazujú, že rodičia nemajú takmer žiadny vplyv na šťastie, úspech, či inteligenciu svojich detí. Dobre dokážu ovplyvniť napríklad vierovyznanie a politickú orientáciu, avšak málo názory na konkrétne náboženské a politické otázky. Vplyv rodičov je krátkodobý a s pribúdajúcim vekom mizne.

Výskumy boli samozrejme robené na rodinách, ktoré spĺňali požiadavky na adopciu, takže výsledky sa nedajú aplikovať aj na sociálne extrémy. Zistenia sú relevantné pre strednú triedu západnej kultúry. Rodičia síce svoju rolu preceňujú, ale nie je pravda ani druhý extrém, že výchova nemá zmysel a rodičia sa nerátajú. Na formovanie hodnôt majú jednoznačne podstatný vplyv, taktiež vedia ovplyvniť kvalitu vzťahu rodič-dieťa. Avšak väčšina položiek na ich liste prianí je projektom, ktorý vedia ovplyvniť len málo.

Čím strácajú dnešní rodičia najviac času? Napríklad tým, že nadmerne pomáhajú svojim deťom so štúdiom a úlohami, čo podľa niektorých výskumov nielenže nepomáha zlepšiť ich štúdijné výsledky, ale dokonca môže byť škodlivé. Snažia sa aj príliš organizovať ich denný režim, čím im zužujú priestor na hru, pri ktorej sa učia kreativite a sebakontrole. 

Dnešní rodičia sa venujú deťom takmer dvakrát viac ako bolo bežné pred dvoma generáciami. Napriek tomu nič nenasvedčuje príchodu generácie anjelikov, či Einsteinov. Veda nám napovedá, že viac sa oplatí investovať do príjemnejších stránok rodičovstva ako je budovanie láskyplného  vzťahu a vedenie k správnym hodnotám. Ak sa rodičia príliš upnú na dieťa ako svoj projekt s úmyslom vybudovať mu čo najúspešnejší a najšťastnejší život, čaká ich kopec práce s malým a väčšinou iba krátkodobým výsledkom. Jednoducho a stručne, viac ako otrokov a trénerov potrebujú deti obyčajných spokojných rodičov. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA EVY BORUŠOVIČOVEJ

Očkovanie ako rýchlotest racionality

Dnes sa menej bojuje oceľou a viac dezinformáciami. A vakcínami.


Už ste čítali?