Uznávať Pentaboys?

Autor: Marian Jánoš | 16.10.2014 o 22:31 | Karma článku: 11,54 | Prečítané:  13221x

Povedzme si úprimne a na rovinu, kto by investoval toľko peňazí do zdravotníctva s vidinou zisku? Iba hlupák, alebo ten, kto si vie ustrážiť aj politické riziko. A Pentaboys nie sú hlúpi. 

Tak ako sa pozeráme skepticky na Pentu, môžeme vnímať aj celý spis Gorila. Ako je možné, že zatiaľ žiadna ilegálna transakcia z Gorily nebola preukázaná?

Ak si zhrnieme dôkazy, máme tu niekoľko podozrivo bohatých aktérov, svedkov, čo videli vysokopostavené návštevy, postavičky, čo priznali návštevu bytu, súdom schválené odpočúvanie a to je asi tak všetko.

Jedno z racionálnych vysvetlení trestnej a investigatívnej neúrody, ku ktorému sa sám prikláňam je nasledovné – väčšina z Gorily je iba zohraté divadlo, účastníci skoro zistili, že sú odpočúvaní a v tom momente sa zachovali najlepšie ako mohli – zahladili stopy, pomenili plány, natárali hlúposti a snažili sa do bytu vtiahnuť vysokopostavených papalášov z celého politického spektra, aby sa spis stal prakticky nezverejniteľným. Najlepším kandidátom na divadielko je práve najznámejšia návšteva Roberta Fica, sponzorovaná Coca-Colou, ktorej obsahová účelnosť je inak dosť chabá. Či išlo iba o udržiavanie vzťahov?

Svet popísaný Gorilou je odporný, ale oproti mečiarovskej privatizácii predstavuje predsa len určitý pokrok. V tom zmysle sa môžu z neho vyviňovať aj jeho aktéri. Penta sa správa predsa len viac ako strategický investor, nerozkráda až do špiku kosti, zanecháva pracovné miesta, buduje... Chcela hrať vysokú hru a iba prijala pravidlá, ktoré k nášmu Bananistanu kultúrne patrili. Takto asi vyzerá pohľad z ich strany.

Je nemožné Pentu z tejto krajiny amputovať. Denne ju kupujeme. Môžete si vybrať šunku, noviny ako aj zdravotnú poisťovňu. Ale ťažšie si vyberiete nemocnicu a laboratórium, kam pošlú vaše biologické vzorky.

Preto by bolo lepšie keby namiesto zatĺkania Pentaboys aspoň jemne priznali – áno nechovali sme sa v minulosti v podnikaní vždy eticky, ale boli to ťažké časy a inak sa u nás vtedy veľký biznis nerobil. Pokúsime sa to nejako odčiniť. Viem, naivné a nestačí to.

Verejnosť a Penta majú vo svojom vzťahu obrovský nevyriešený problém. Ide o dôveru (a nie tú a.s.). Tá je dobre zakopaná a na svete neexistuje PR rozpočet, ktorý by ju vedel vzkriesiť. Mnohí sa tvária, že nepochopili, pritom je to tak jasné. Môžete si kúpiť SME, ale nie dôveru smečkárov. Môžete si kúpiť aj polovicu tlačených a digitálnych médií, ale nie dôveru čitateľov. To je to aktívum, v ktorom ste tými najchudobnejšími z chudobných. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA EVY BORUŠOVIČOVEJ

Očkovanie ako rýchlotest racionality

Dnes sa menej bojuje oceľou a viac dezinformáciami. A vakcínami.


Už ste čítali?