Prečo sa nepoužil detektor lži?
Na celom tomto prípade je zarážajúci jeden fakt - prečo sa nepoužil detektor lži? Tú otrepanú pesničku o tom, že to náš právny systém nepozná a že je to nespoľahlivá metóda, poznám. Ale ktorá kriminalistická metóda je 100-ne spoľahlivá? Žiadna. Aj identifikácia pomocou DNA či odtlačkov prstov je spoľahlivá tak na 99,9 %.
U detektora lži sa nedá tiež 100 %-ne určiť, či osoba hovorí alebo nehovorí pravdu. Ale aj 90 % či 95 %-ná pravdepodobnosť je zaujímavá. A význam tejto metódy rastie s množstvom kontrolovaných osôb. U jednej osoby sa dá pripustiť, že oklame detektor lži, ale zo štatistického hľadiska je nemožné, aby sa to podarilo u 30 či 40 osôb v rovnakej veci.
Takže celé to je relatívne jednoduché - všetky osoby zainteresované v tomto prípade - obvinených, svedkov, policajtov aj sudcov - treba poslať na detektor lži a podľa percentuálnych výsledkov sa dá už pomerne presne vydedukovať pravda. Absolútne nepredpokladám, že 50 % testov by preukázalo pravdivosť jednej verzie a 50 % druhej. Skôr by to bolo tak 80 % na 20 % v prospech jednej či druhej verzie.
Ak by policajtom a sudcom naozaj tak veľmi záležalo dopátrať sa pravdy, tak by túto metódu použili. Mimochodom detektor lži sa používa aj u nás - ale len u vybraných vysokopostavených pracovníkov polície a SIS-ky. A jej širokému nasadeniu sa bránia práve ľudia, ktorí majú strach pred tým, čo všetko by detektor lži mohol odhaliť.
A ešte jedna vec o detektore lži. Ľudia, ktorí sa na ňom testujú, dopredu poznajú otázky, ktoré sa im budú klásť.
jozephko
Cit. "Lee tvrdí, že výsledky vyšetrenia na detektore lži nemôže nijako ovplyvniť ani dlhoročný časový odstup a sú relevantné. Ako priblížil, všetci ľudia spracovávajú informácie rovnakým spôsobom a ak sa prihodí nejaká význačná udalosť, uloží sa do pamäti a nikdy sa z nej nevymaže. Bežné udalosti ľudia naopak zabúdajú a tie sa vymazávajú. „Vykonával som vyšetrenia na stovkách a stovkách podozrivých z vrážd a sériových vrahov. Jeden prípad, ktorým sa práve zaoberám, sa stal pred 25 rokmi, reakcie toho vyšetrovaného boli také výrazné akoby sa to stalo včera,“ vyhlásil Lee. Kým pred 35 až 40 rokmi bola podľa neho presnosť testovania asi 70-percentná, pri dnešných technológiách je to 97 až 98 percent."
instalater_z_watergate
Ono je dosť rozdiel, či sa Ťa pýtajú na udalosti spred 30 rokov, s ktorými si dennodenne celých tých 30 rokov konfrontovaný a odpovedal si na tie otázky nespočetne krát na súde, vyšetrovateľom, ale aj rodine a známym, alebo keď sa Ťa síce pýtajú na udalosti spred 30 rokov, ale Ty si si až doteraz myslel, že je všetko zabudnuté, premlčané a si za vodou(to je zrejme prípad toho Leeom spomínaného chlapíka). Pre mňa osobne v tomto prípade polygraf tiež nie je ten moment, kedy treba kapitulovať s pochybnosťami. Mňa by ale celkom zaujímalo a podľa mňa by to dosť svetla vnieslo do celej kauzy, keby sa vyšetreniu na polygrafe podrobili vyšetrovateľ a prokurátor...
-
Aby sme si rozumeli, nie som stúpencom ani jednej z tu prítomných radikálnych krídel, s patentom na pravdu. Je mi zle, ak si predstavím, že sedeli a trpeli za niečo, čo neurobili a vrah zostal z akýchkoľvek dôvodov na slobode. A ešte horšie mi je z pomyslenia, že to niekto zrežíroval! Ale rovnako zle by mi bolo v prípade, že by to urobili a vyšli by z toho naprázdno, lebo mali za sebou dobrú lobby a určité kruhy im vytvorili kvalitné PR
-
Z môjho subjektívneho pohľadu sú možné tri varianty. Osobne dávam všetkým trom rovnakú mieru hodnovernosti:
1./ Urobili to a oficiálna verzia je správna
2./ neurobili to a stali sa obeťou neuveriteľného justičného zločinu
3./ urobili to, ale nie všetci sa toho zúčastnili rovným dielom. Vysvetlím: ja som sa za mladi tiež zamiešal na všelijaké "akcie", kde som sa ocitol ani som nevedel ako. A keby sa tam niečo zomlelo, mohol som tiež lietať v prúsere
-
No a objektívne tu nastala jedna z týchto dvoch situácií:
a./ došlo k vážnemu justičnému zločinu a Nitrančani sú nevinní
b./ Nitrančani sú vinní a vyšetrovatelia, prokuratúra a súdy odviedli tú najdiletantskejšiu robotu, ako mohli
Takže takto:
v minulom clanku spominam aj polygraf
...
tak tak
jozephko