Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cervanová na šedo – 3 ťažiskové argumenty obžaloby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Prečo sa nepoužil detektor lži?
Na celom tomto prípade je zarážajúci jeden fakt - prečo sa nepoužil detektor lži? Tú otrepanú pesničku o tom, že to náš právny systém nepozná a že je to nespoľahlivá metóda, poznám. Ale ktorá kriminalistická metóda je 100-ne spoľahlivá? Žiadna. Aj identifikácia pomocou DNA či odtlačkov prstov je spoľahlivá tak na 99,9 %. U detektora lži sa nedá tiež 100 %-ne určiť, či osoba hovorí alebo nehovorí pravdu. Ale aj 90 % či 95 %-ná pravdepodobnosť je zaujímavá. A význam tejto metódy rastie s množstvom kontrolovaných osôb. U jednej osoby sa dá pripustiť, že oklame detektor lži, ale zo štatistického hľadiska je nemožné, aby sa to podarilo u 30 či 40 osôb v rovnakej veci. Takže celé to je relatívne jednoduché - všetky osoby zainteresované v tomto prípade - obvinených, svedkov, policajtov aj sudcov - treba poslať na detektor lži a podľa percentuálnych výsledkov sa dá už pomerne presne vydedukovať pravda. Absolútne nepredpokladám, že 50 % testov by preukázalo pravdivosť jednej verzie a 50 % druhej. Skôr by to bolo tak 80 % na 20 % v prospech jednej či druhej verzie. Ak by policajtom a sudcom naozaj tak veľmi záležalo dopátrať sa pravdy, tak by túto metódu použili. Mimochodom detektor lži sa používa aj u nás - ale len u vybraných vysokopostavených pracovníkov polície a SIS-ky. A jej širokému nasadeniu sa bránia práve ľudia, ktorí majú strach pred tým, čo všetko by detektor lži mohol odhaliť. A ešte jedna vec o detektore lži. Ľudia, ktorí sa na ňom testujú, dopredu poznajú otázky, ktoré sa im budú klásť.
jozephko
Cit. "Lee tvrdí, že výsledky vyšetrenia na detektore lži nemôže nijako ovplyvniť ani dlhoročný časový odstup a sú relevantné. Ako priblížil, všetci ľudia spracovávajú informácie rovnakým spôsobom a ak sa prihodí nejaká význačná udalosť, uloží sa do pamäti a nikdy sa z nej nevymaže. Bežné udalosti ľudia naopak zabúdajú a tie sa vymazávajú. „Vykonával som vyšetrenia na stovkách a stovkách podozrivých z vrážd a sériových vrahov. Jeden prípad, ktorým sa práve zaoberám, sa stal pred 25 rokmi, reakcie toho vyšetrovaného boli také výrazné akoby sa to stalo včera,“ vyhlásil Lee. Kým pred 35 až 40 rokmi bola podľa neho presnosť testovania asi 70-percentná, pri dnešných technológiách je to 97 až 98 percent."
instalater_z_watergate
Ono je dosť rozdiel, či sa Ťa pýtajú na udalosti spred 30 rokov, s ktorými si dennodenne celých tých 30 rokov konfrontovaný a odpovedal si na tie otázky nespočetne krát na súde, vyšetrovateľom, ale aj rodine a známym, alebo keď sa Ťa síce pýtajú na udalosti spred 30 rokov, ale Ty si si až doteraz myslel, že je všetko zabudnuté, premlčané a si za vodou(to je zrejme prípad toho Leeom spomínaného chlapíka). Pre mňa osobne v tomto prípade polygraf tiež nie je ten moment, kedy treba kapitulovať s pochybnosťami. Mňa by ale celkom zaujímalo a podľa mňa by to dosť svetla vnieslo do celej kauzy, keby sa vyšetreniu na polygrafe podrobili vyšetrovateľ a prokurátor... - Aby sme si rozumeli, nie som stúpencom ani jednej z tu prítomných radikálnych krídel, s patentom na pravdu. Je mi zle, ak si predstavím, že sedeli a trpeli za niečo, čo neurobili a vrah zostal z akýchkoľvek dôvodov na slobode. A ešte horšie mi je z pomyslenia, že to niekto zrežíroval! Ale rovnako zle by mi bolo v prípade, že by to urobili a vyšli by z toho naprázdno, lebo mali za sebou dobrú lobby a určité kruhy im vytvorili kvalitné PR - Z môjho subjektívneho pohľadu sú možné tri varianty. Osobne dávam všetkým trom rovnakú mieru hodnovernosti: 1./ Urobili to a oficiálna verzia je správna 2./ neurobili to a stali sa obeťou neuveriteľného justičného zločinu 3./ urobili to, ale nie všetci sa toho zúčastnili rovným dielom. Vysvetlím: ja som sa za mladi tiež zamiešal na všelijaké "akcie", kde som sa ocitol ani som nevedel ako. A keby sa tam niečo zomlelo, mohol som tiež lietať v prúsere - No a objektívne tu nastala jedna z týchto dvoch situácií: a./ došlo k vážnemu justičnému zločinu a Nitrančani sú nevinní b./ Nitrančani sú vinní a vyšetrovatelia, prokuratúra a súdy odviedli tú najdiletantskejšiu robotu, ako mohli
Takže takto:
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

 

určite to nespravili a nemali o existencii akejsi Cervanovej - ktorá mimochodom bola už dva mesiace mŕtva ako obeť dopravnej nehody, vtedy obvyklej medzi vozidlami našich občanov s bojovými mašinkami našich akože priateľov ( len v roku 1976 bolo 12 nehôd s účasťou vozidiel vojakov SA, ktoré boli oficiálne registrované našim zmocnencom, so 14 mrtvymi - toto číslo bolo ale asi o 1/3 vyššie), ani potuchy. Ako doposiaľ nik nemal tušenie, že ona ani nebola žiadna poslucháčka medecíny, ale nastrčená agentka ZNB. O tom že také individuá medzi nami existovali, sú už dostupné dôkazy.
 

v minulom clanku spominam aj polygraf

problem je ten ze odsudeni mali sancu - dost casu sa na polygraf pripravit, i ked nevieme overit ci sa tak stalo. Uspesnost polygrafu sa uvadza rozna - avsak spominane cisla platia na netrenovanych jedincov.
 

...

Lenže v tomto prípade je možno potrebné zobrať do úvahy aj faktor, že od incidentu ubehli desiatky rokov. Nie som žiadny psyhologický odborník, ale myslím si, že za toľko času strávenom vo väzení s pocitom krivdy, aj sám seba presvedčím, že som nevinný. A myslím, že aj v prípade, že by som bol bezcharakterný vrah, by tu ten pocit krivdy bol, takže podľa mňa je zas celkom opodstatnené, ak sa hovorí o nespoľahlivej metóde. Význam by ju bolo použiť v čase vyšetrovania, kedy si to dotyční ešte nemuseli poriadne zrovnať v hlave...
 

tak tak

Vseobecne sa hovori, ze obnineni si po rokoch vsugeruju svoju nevinu do hlavy a su o nej na 100 % presvedceni... co inac povedal aj jeden y vysetrovatelov priamo vo filme, ktory momentalne bezi v kinach. Moj nazor je taky, ze ano boli pod natlakom, svedkovia boli zastresovani to ano.Nechapem preco sa to zacalo riesit az o 5 rokoch, co vlastne nikto realne nevysvetlil, ale aj napriek tomu neverim,ze su vsetci tak cisti, ako to o sebe tvrdia. Na druhej strane, svedkovia starnu, vysetrovatelia starnu....tym sance na realne vysetrenie klesaju az niekde na bod 0
 

jozephko

načo? Nie sú žiadne dôkazy a to stačí!
 
Hodnoť

 

ja tym sudcom nezavidim, byt na ich mieste...
 
Hodnoť

Hľadať ďalej ?

ad: " Treba mať otvorenú myseľ a hľadať ďalej. "
.
Ja som skeptický k tom, že by sa ešte v danom stave dalo dopátrať k pravde. Prípad je už tak spolitizovaný a zideologizovaný, že to vidím dosť nereálne. Podľa mňa jedným z výsledkov racionálneho a kritického zvažovania môže byť aj to, že sa treba zmieriť s tým, že k pravde sa nedopátrame.
 

re:

je vela moznosti ako za pripadom urobit bodku. Napriklad ukaze sa ze su vinni, lebo
- jeden z nich sa k cinu prizna a potopi aj ostatnych
- v archive sa najdu papiere co napisali svedkovia z diskoteky hned v zaciatku vysetrovania a NItrania tam budu spomenuti ako ucastnici
Alebo sa ukaze ze su nevinni lebo:
-jeden z vysetrovatelov prizna ze z nich doznanie vytlki a vsetky fakty im podsunuli
-v archivoch STB sa najde dokumentacia usvedcujuca ze cely pripad je vykonstruovany.
-
Atd...
 
Hodnoť

Chlapče

príliš objektívne sa snažíš dopátrať pravdy. V diskusiách ti za to, obrazne, rozbijú hlavu.
 
Hodnoť

Článok pripomína

časť seriálu Kosti. Tam tiež riešia prípady, o ktorých len počuli. Trochu odvážne, a zároveň naivné, zo strany pisateľa, vytvárať uzávery na základe poznatkov z tlače a z počutia. Dobu, v ktorej sa to odohralo ani nezažil, nemá absolútne šajn o pomeroch 70-tych rokov. Nezaoberá sa zásadným problémom, prečo neboli Nitrania zatknutí už v roku 1976, kedy vyšetrovatelia presne vedeli, kto bol na diskotéke. V tejto fáze v tomto príbehu nik z odsúdených nefiguroval !!! Bedača dokonca prvý krát vypočúvali až v roku 1981, 5 rokov po čine !!! Čo tak vyšetrovatelia robili 5 rokov, keď mali výpoveď očitých svedkov? Svedkovia, ktorí "videli" únos na vlastné oči, spoznali síce únoscov, ale nik nevedel identifikovať typ auta, ani ŠPZ, čo bolo vtedy ďaleko jednoduchšie ako identifikovať tvár. Súhlasím s vyššie uvedeným: pravdu sa už nikdy nedozvieme. Je predpoklad, že odsúdení uspejú v Štrasburgu, nakoľko ich práva boli pri vyšetrovaní jednoznačne porušené, napr. výsluchy bez prítomnosti obhajcu. Na základe výroku súdu by sa mali napraviť krivdy, takže vyšetrovanie a výsluchy by sa mali zopakovať. Ale s kým, keď mnoho zúčastnených už nežije.
 

 

K+, absolútny súhlas, toto je kľúčový otáznik v celom príbehu: "Nezaoberá sa zásadným problémom, prečo neboli Nitrania zatknutí už v roku 1976, kedy vyšetrovatelia presne vedeli, kto bol na diskotéke. V tejto fáze v tomto príbehu nik z odsúdených nefiguroval !!!"

V momente, kedy niekto spoľahlivo objasní skutočnosť, že skúsení vyšetrovatelia z ČERSTVÝCH stôp a svedectiev nedokázali vyabstrahovať ŽIADNEHO člena "nitrianskej skupiny" ("prišli" na nich až 5 rokov po spáchaní skutku), začnem uvažovať o ich vine, dovtedy možno odôvodnene a silno pochybovať, že sa jedná o skutočných páchateľov ... toto nie je žiadne "Cold case", to je obraz socialistickej justície ...
 

re:

je nato niekolko moznych vysvetleni.
-Prve vysetrovanie mohol ovplyvnit Bono, svokor dvoch odsudenych
- Minimalne Skrobanke uvadza, ze Andrasika uviedol ako ucastnika diskoteky hned v zaciatkoch vysetrovania (mal ho napisat na zoznam ako jedneho z ucastnikov diskoteky)
- Informacia, ze nikto ich vtedy nevidel, nemusi byt uplne pravdiva, sam Bohm priznava ze Levocske archivy nepozrel cele.
 

citujem Pječáka z jeho knihy

Portrét právníka a kriminalisty :

" Naše počáteční pochyby o vhodnosti a užitečnosti uplatnení metody ankety vyvratili uz prvni poznatky,ktere vyplynuly z jejiho predbezneho zhodnoceni.
Zjistila se jmena nekolika studentu, co prohlasili, ze na diskotece nebyli, pritom ale dalsi osoby pot rzovali jejich ucast a detailne popisovali i to, jak se tam chovali.
Mnozi svedci se znali osobne! To byl tehdy jediny a nejcennejsi poznatek, ktery se zacal rozpracovavat. Operativnimi metodami, se podarilo blize identifikovat tuto skupinu a jeji jednotliuve cleny vcetne toho, ze k ni patrili dve cizinky, jez se pri tanci na diskotece projevovali vystredne.
S cennymi informacemi prisli i organizatori diskoteky i nekteri funkcionari svazu mladeze, pritomni na diskotece a znajici urcité z oznacenych mladiku.
Tak se prvne vynorila jmena nitranske studentske skupiny, ktera se casteji objavovala v motorovych vozidlech v Bratislave a Nitre. "

precitajte si to tu :
http://www.kauzacervanova.sk/p...
 

 

kde si prosim ta prisiel na to, ze prisli na nich az po piatich rokoch ???
 

Čítaj pozorne.

Napísal som: "Bedača dokonca prvý krát vypočúvali až v roku 1981, 5 rokov po čine !!!". Nepísal som "ich", lebo si už presne nepamätám ako to pred 30-timi rokmi prebehlo. Ale do roku 1980 určite nebol ani jeden z odsúdených vo vyšetrovačke. Ohľadom Bedača to viem, lebo chodil na SVŠT-strojarinu, o ročník nižšie. Výšku skončil v roku 1979, pravdepodobne absolvoval ešte rok vojny - to sa len domnievam, lebo ja už som bol zo školy mimo. A to sme už v roku 1980. Že ho zobrali v roku 1981 je myslím známy fakt. Zobrali ho na prvý výsluch a domov sa vrátil po deviatich rokoch.
 

 

reagovala som na toto : Nezaoberá sa zásadným problémom, prečo neboli Nitrania zatknutí už v roku 1976, kedy vyšetrovatelia presne vedeli, kto bol na diskotéke. V tejto fáze v tomto príbehu nik z odsúdených nefiguroval !!!

No pretoze nastupila upratovacia cata a aj preto dnes nie su v archive vypovede Benovej, Urbanka a Skrobanka , ktori vypovedali, ze tam niektorych z nich videli.
Preco Bedaca az v 1981 , to sa musis spytat toho, kto ho do toho navliekol. Jeho meno nebolo nahodne vybrate len preto, ze mal auto , ako som sa uz docitala niekde :-)
 

...

Prepac, ale tak sa mi zda, ze toto s upratovacou catou je dalsia tvoja fantazia, ktoru uz nevies odlisit od reality.
 

 

a podľa Teba na nich ako na ucelenú skupinu páchateľov prišli potom kedy? Kedy sa uzavrela vyšetrovacia verzia so všetkými neskôr odsúdenými?!

Cit.
V roku 1977 bol generálom Pattym požiadaný zástupca Kriminalistického ústavu VB v Prahe plk.Eduard Pálka, aby prevzal prípad. Vytvorila sa "zvláštna skupina pre šetrenie.

Od roku 1977 začala táto zvláštna skupina hľadať svedkov na skupinu Nitranov, ktorá prišla na rad ako ďalšia. Trvalo im to až do 15.6.1981, keď bola táto skupina spolu so svojimi „svedkami“ zadržaná ako podozriví a záležalo len od ochoty „spolupracovať“, či sa zo svedkov stanú obvinení. Takto bol ako svedok zadržaný aj Ing.Milan Andrášik, ktorému bol nakoniec navrhnutý jeden z trestov smrti. Bol odsúdený na 22 rokov.
 

 

odkial by som mala vediet kedy ?
 

 

aha, tak potom nič, lebo z Tvojich príspevkov som mal pocit, že máš vo veci veľmi jasno...
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 13 589
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 5 439
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 2 419
 4. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 2 000
 5. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 1 576
 6. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 254
 7. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 087
 8. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 912
 9. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 719
 10. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 622

Rebríčky článkov


 1. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 2. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 3. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 4. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 5. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 6. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 7. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 8. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 9. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 10. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!


Už ste čítali?