Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Cervanová na šedo – 3 ťažiskové argumenty obžaloby (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Článok pripomína
časť seriálu Kosti. Tam tiež riešia prípady, o ktorých len počuli. Trochu odvážne, a zároveň naivné, zo strany pisateľa, vytvárať uzávery na základe poznatkov z tlače a z počutia. Dobu, v ktorej sa to odohralo ani nezažil, nemá absolútne šajn o pomeroch 70-tych rokov. Nezaoberá sa zásadným problémom, prečo neboli Nitrania zatknutí už v roku 1976, kedy vyšetrovatelia presne vedeli, kto bol na diskotéke. V tejto fáze v tomto príbehu nik z odsúdených nefiguroval !!! Bedača dokonca prvý krát vypočúvali až v roku 1981, 5 rokov po čine !!! Čo tak vyšetrovatelia robili 5 rokov, keď mali výpoveď očitých svedkov? Svedkovia, ktorí "videli" únos na vlastné oči, spoznali síce únoscov, ale nik nevedel identifikovať typ auta, ani ŠPZ, čo bolo vtedy ďaleko jednoduchšie ako identifikovať tvár. Súhlasím s vyššie uvedeným: pravdu sa už nikdy nedozvieme. Je predpoklad, že odsúdení uspejú v Štrasburgu, nakoľko ich práva boli pri vyšetrovaní jednoznačne porušené, napr. výsluchy bez prítomnosti obhajcu. Na základe výroku súdu by sa mali napraviť krivdy, takže vyšetrovanie a výsluchy by sa mali zopakovať. Ale s kým, keď mnoho zúčastnených už nežije.
cockney rebel
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

 

Ano, toto je presne jedna z tych nejasnych veci. Ide o to, ze p. Cervanova robila, ako sa pise v clanku, vlastne vysetrovanie, na zaklade ktoreho vraj bolo jasne, kto to urobil. Zaroven p. Cervanova tvrdila, ze povodni vysetrovatelia nechceli vec vysetrit pre tlaky zo strany neskorsich odsudenych. Potial sa to da akceptovat. Co ale neviem pochopit (resp. zatial som necital ziadne normalne vysvetlenie) je, ze ked sa zacalo to nove vysetrovanie, ktore uz malo byt nezaujate, preco sa vysetrovatelia rovno nezamerali na tych, o ktorych sa akoze jasne vedelo, ze su pachatelia. Namiesto toho Pjescak v pamatiach spomina, ze sa nemali vobec coho chytit a preto zvolili metodu rozsiahlej ankety - pytali sa, kto tam bol v osudny den, co robil, koho videl, kho spoznava na fotografiach v albume atd.
Necital niekto nahodou knihu p. Cervanovej, nepise sa tam nieco, co by toto nejako vysvetlilo?
 

upresnim,

neviem na zaklade coho autor blogu tvrdi, ze p. Cervanova robila vlastne vysetrovanie, na zaklade ktoreho bolo jasne, kto to urobil. V knihe, zial mimoriadne zmatocnej, p. Cervanova akurat pise, ze robila vlastne vysetrovanie, na zaklade ktoreho bolo jasne AKO DOSLO K UNOSU. Ak pise pravdu, uz v pondelok 12.7. ustalila svedectva od Vanka, Velkeho, Mrazka, Kovacovej, Mlynarcikovej a "studenta na balkone" (Lazovy?), o tom ako L.Cervanova opustila internat a bola vtiahnuta do auta.
...
Napriek tomu, ze nasledne v knihe popisuje aj nejake dalsie svoje patranie, ako aj utrapy ktorym bola pracovne vystavena v neskorsom obdobi, NIKDE nespomina, ze by v obdobi 1976-1981 vedela kto su vrahovia jej dcery. Toto sa podla knihy (str. 91) dozvedela az v juli 1981, citujem:

"No tak uz vite, ze je maju, a ze vsichni jsou z Nitry? A znate jejich jmena?" V prubehu dne jsem se postupne dozvedela, ze vrahu me Ludky je sedm, a dozvedela jsem se i jejich jmena.

Cize p. Cervanova do roku 1981 netusila kto zavrazdil jej dceru. Je vsak pravda, ze aj v sucasnosti absolutne nepochybuje, ze to boli Nitrania. Na druhej strane, vo svojej knihe rozvija aj pomerne absurdne (a nikym inym neosvojene teorie), ze na priprave unose jej dcery sa podielali aj dalsie osoby - Miezgova, Bachledova, Komora, Blazko, bratia Sirankovci... Obavam sa teda, ze jej svedectva treba v sucasnosti brat s velkym odstupom.


Naopak, rozvija tam pomerne absurdne teorie kto vsetko (okrem nitrianskej skupiny) je este do unosu jej dcery zapleteny (Miezgova, Bachledova, Komora,
 

 

Vdaka za informacie. Autor blogu vychadzal mozno z tohto:
http://www.pluska.sk/plus-7-dn...
"Veď ja som po tej strašnej udalosti obchádzala všetkých ľudí, ktorí mohli niečo vidieť a niekoľkokrát som sa rozprávala so susedmi, ktorí v blízkosti bývali a v ten večer vybehli von, keď počuli ženský krik. Jasne videli, kto Ľudku uniesol."
 

ano, to bude ono,

a myslim, ze na zaklade toho rozhovoru je aj jasne, ze tomu co hovori p. Cervanova dnes zial nemozno prikladat velku vahu - vid vyrok na adresu Kirkhofa. (V knihe podobne obvinuje Lesnu, ze pozna skutocnych vrahov.)
 

bratia Scirankovci

boli podla knihy jediní, ktorých mala Ludmila na diskotéke poznať -boli nejako spríbuznení- len v tej súvislosti sú spomenutí. Podla knihy mala Miezgová nahovoriť Ľudmilu, aby nešla skorším vlakom a aby s ňou šla na diskotéku./ možno kvoli Komorovi, možno kvôli Nitranom/ Komora sa s LC predtým nepoznal. Je pravdepodobné, že ju chcel na tej diskotéke zbaliť. keď sa nepodarilo odišiel už pred L odchodom. Údajne Miezgová dala klúč od bytu Cervanových Bachledovej - potom ho naozaj vrátila, lebo si L zabudla doma električenku. Zaujímavé je že spolužiaci spomínali, že Cervanová spomínala Igora - Igor sa volal Urbánek nielen Blažko, ktorý s ňou v ten večer veľmi nebol. Preto obe padli do podozrenia s Hrmom. Zimáková patrila do ich okruhu. S jednou s nich bývala
 

 

Byval som na mlynoch - sice o par rokov neskor , ale na diskoteku sa odhadom zmestilo ca. 200 ludi.
Kedze tam obzalovani mali byt viaceri spolu, je maximalne pravdepodobne (takmer iste), ze by si niekto spomedzi ucastnikov spomenul a identifikoval ich ako skupinu ci ucastnikov diskoteky v den kedy malo dojst k vraze. Do tyzdna, max. 2, muselo by byt jasne vysetrene a vypovedami dokazane, ze tam boli . Ako je teda mozne, ze az 5 rokov potom sa prislo na to , ze tam boli ? Pokial vim, ani tvrdia, ze tam boli z 2 francuzskami, ktore tancovali bose v iny den. To je zase dalsich 200 svedkov, ktori opat museli partiu s bosimi francuzkami (nikdy som tam bose dievcata nevidel, takze urcite by si to niekto spomedzi 200 ludi vsimol + boli Francuzsky - to tiez nebolo kazdodenne). Neviem kto je vinny a kto nie, ale toto je evidentne podozrive....
 

Libor K+

Som rád, že sa aj niekto zamýšľa nad faktami. Vyšetrovatelia museli presne vedieť nielen kto bol v Unicu, ale aj kto s kým súložil na intráku. Do mesiaca museli mať všetky mená na papieri. To je základný fakt, ktorý si nikto nevšíma - v tejto fáze sa ani jeden odsúdený na zozname nenachádzal. Moja vtedajšia priateľka bola z Nitry, bývala na Mlynoch, odsúdených poznala z videnia, jedného osobne. V Unicu nikdy nebola. Ale na jeseň roku 1997ju vytiahli na výsluch, o siedmej ráno z postele. Človeka, ktorý nemal s prípadom nič spoločné. Ale prečo až o rok neskôr. Prečo ju nevypočúvali už po čine v roku 1976?
 

Ja to vidím takto

Toto som už raz písal, ale nevadí.
Ak ide devätnástka na diskotéku, tak sú tam okolo nej obvykle nasledovné osoby:
1. Jej priateľ
2. Osoby, ktoré sú „s ňou“, t.j. tvoria spolu s ňou partiu
3. Osoby, ktoré nie sú „s ňou“, ale ich pozná (buď vie ich meno alebo sú jej známe ich tváre a vie ich niekam priradiť)
4. Osoby, ktoré sú jej neznáme a snaží sa ich podľa niečoho popísať (Rómovia, Vietnamci, Arabi, asi trinásťčlenná výstredná skupina ľudí s nitrianskym prízvukom a spolu s nimi dve asi dvadsaťročné ženy hovoriace po francúzsky a pod.)
Osoby v otázkach 1 a 2 by si mala pamätať všetky. Pri osobách v otázkach 3 a 4 je dôležité to, ako jej utkveli v pamäti.
Cervanovú zavraždili, takže opýtať sa jej policajti už nič nemohli, ale nejako sa potrebovali dostať k tým osobám v otázkach 1 až 4. Účasť Cervanovej na diskotéke bola niečo ako hlavný záchytný bod, aby nedošlo k zámene osudnej diskotéky s inou diskotékou. Mala Cervanová priateľa? Áno. Bol s ňou na diskotéke v UNIC CLUBE večer 9.7.1976? Nie, lebo bol v Košiciach. Čo teda robila na diskotéke bez priateľa? Sedela tam bezprizorne sama a čakala na to, až ju nejakí skazení Nitrančania budú ťahať do tanca, unesú ju na privát na Varínskej ulici, násilím privedú do stavu opitosti, opakovane znásilnia, odvezú k jazierku v Kráľovej pri Senci, ešte raz znásilnia, utopia a jej telo vhodia do potoka Čierna Voda tak, aby sa našlo až po piatich dňoch? Nie. Mala tam nejakú partiu, takže sa policajti logicky zamerali na ľudí z tej partie a ich sa pýtali na činnosť Cervanovej a na osoby v otázkach číslo 3 a 4. A po zistení osôb v otázkach 3 a 4 sa logicky týchto osôb pýtali aj na ich partie a iných známych a neznámych, ako aj na vzťah k Cervanovej počas osudnej diskotéky. Títo ľudia si na osudnej diskotéke nevšimli asi 15-člennú (sedem neskorších odsúdených, dve Francúzky, Zimáková plus asi päť ďalších Nitrančanov) aj na diskotékové pomery výstredne sa chovajúcu skupinu, čo sa motala stále okolo Cervanovej. To nemalo byť tak, že tí pätnásti nenápadne sedeli potichu za stolom na opačnom konci miestnosti, pili kofolu, čítali Rudé právo, zrazu zbadali Cervanovú, vypli sa im mozgy a siedmi z nich potom išli unášať, znásilňovať a vraždiť.
Vyšetrovanie v rokoch 1976-77 údajne neodhalilo Nitrančanov preto, lebo ich papalášski rodičia to tak zariadili. Svedok Škrobánek vraj mal už v roku 1976 spomínať Nitrančanov ako účastníkov diskotéky, ale nikde sa to nedá dohľadať, takže evidentne zafungovala dlhá ruka z Nitry, ktorá vyšetrovanie usmerňovala všetkými možnými smermi, len nie do Nitry. A tu ja vidím problém. Nech sa presne uvedie, ako ten vplyv konkrétne vyzeral, lebo inak ja túto legendu nežeriem. Aký bol konkrétny vplyv konkrétnych nitrianskych komunistických rodičov na konkrétnych policajtov v rokoch 1976-77, aby zmarili vyšetrovanie? Ako boli títo policajti po roku 1981 postihnutí? Pozor, tu by nemohlo ísť len o disciplinárne konanie za nedbanlivú robotu ale o trestné stíhanie, lebo by išlo o úmysel a kriminálny skutok! Nikto z policajtov z rokov 1976-77 nebol potrestaný. Prečo? Ak niekto dokáže usvedčiť vraždiace deti prominentov, čo mu bráni aby usvedčil policajtov ktorí predtým marili usvedčenie vraždiacich detí prominentov?
 

 

Bond prestaň už konečne obhajovať vrahov......

prečo by mal niekto na plnej diskoteke si všimáť nejakú inú skupinu ludí.......
 

Diskotéka

To, či si človek niečo (a niekoho) z diskotéky pamätá, závisí od viacerých faktorov. V neposlednom rade aj od množstva vypitého alkoholu.
Ak si na diskotéke s frajerkou, venuješ sa hlavne jej.
Ak si s frajerkou a s partiou, tak sa venuješ frajerke, ale aj ľuďom z partie.
Ak si bez frajerky, ale s partiou, tak venuješ sa ľuďom z partie, ale všímaš si aj dievčat, čo nie sú v tvojej partii (Všimnúť si samozrejme môžeš aj chlapov, ktorí sa motajú okolo dievčat z tvojej partie).
Vyzveš nejakú do tanca, pokecáš a tak.
Francúzky nevyzerali škaredé, možno by som aj jednu z nich vyzval do tanca (a zistil, že sa s ňou nedohovorím).
Viera Zimáková bola pekná a možno by som aj skúsil ju vyzvať do tanca na nejaký slaďák. Snáď by neodmietla. Tam by sme možno aj nadviazali rozhovor:
JB: Som ťa tu ešte nestretol.
VZ: Tak to máš dnes šťastie. Zdrhla som zo splavu Hrona, je to tam hrozná nuda.
JB: To si nevšimnú, že si odtiaľ zdrhla?
VZ: Nie, do rána sa tam vrátim.
JB: Si z Bratislavy?
VZ: Nie. Z Nitry. V Bratislave študujem medicínu.
JB: Ktorý odbor?
VZ: Stomatológia.
JB: Zubárka? To je super! S mojím chrupom budem asi tvoj častý zákazník, ale vôbec mi to neprekáža. Ako si vravela, že sa voláš?
VZ: Viera. A ty?
JB: Blond. James Blond. Nesadneme si niekde?
VZ: Vieš, si milý, ale mňa skôr priťahujú totálne skazení dobytkovia.
JB: Myslíš tú partiu, čo je s tebou.
VZ: Áno. Čakám kým Fero nájde voľný privát a Miloš zoženie nejakú mladú žabu.
JB: A hentie dve dievčatá?
VZ: To sú Francúzky. Tie s nami na privát nepôjdu.
JB: A čo na tom priváte budete robiť vy?
VZ: Chlastačka, striptíz, grupensex a podobne. Vidím, že sa naši už zberajú preč, tak idem. Maj sa!
JB: Čau! Uži si to!
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Toto nič nedokazuje:

"Ohľadom hrubého nátlaku vypovedalo po revolúcii na súde viacero policajtov, ktorí sa vyšetrovania zúčastnili. Nik nič podobné nepotvrdil."
Aj pri maličkostiach dokázali byť vyšetrovatelia pekne brutálni a po výsluchu ti dali podpísať, že sa ťa nik ani nedotkol. Nemyslím, že by neskôr tí istí ľudia potvrdili svoje vlastné prešľapy.
 
Hodnoť

skvely clanok

konecne niekto nevynasa sudy len na zaklade novinarskych clankov. Je evidentne, ze autor si nastudoval odovodnenie rozsudku. Je niekolko svedkov, ktori ich opakovane usvedcili. Detektor lzi nie je ako dokaz pripustny prave preto, ze nie je uplne spolahlivy a hlavne vsetci na nom boli po 20 rokoch, ked uz aj samich seba presvedcili o svojeje nevine.
 

Blogger je tvoj kamarát?

"Naštudoval si odôvodnenie rozsudku..." - to práve poukazuje na fakt, že pisateľ sa na vec pozerá len z jednej strany. Autor prakticky nevie, kde je v tomto prípade sever.
Skutočnosť je presne opačná - čerpá práve z článkov, ktoré boli uverejnené v periodikách. Napr. rozoberá priznania odsúdených. Som presvedčený, že nájsť troch svedkov, čo dosvedčia čokoľvek, nie je problém ani dnes. Dokonca aj prví podozriví mali svedkov, ktorí potvrdili ich alibi. Zaujímavé, že týchto svedkov nik nespochybňuje !!!A že sa priznáš? Po desiatich presne mierených úderoch obuškom, sa bežný človek prizná k čomukoľvek.
Takže svedkovia sú jedna vec a priame dôkazy druhá vec. A práve tie neexistujú. Na to nejak autor zabudol. Nezamýšľa sa nad priebehom vyšetrovania, ktoré nemá žiadnu logiku. Stavia na faktoch, ktoré majú vážne trhliny, čo je chyba celého článku. Proste nie je vo veci absolútne orientovaný, takže je ho riadky strácajú zmysel. Blbosť celého článku je už len v tom, že v jednom blogu chce riešiť problém, ktorý sa spoločnosťou ťahá 30 rokov.
 

A ty si koho kamarat?

Preco si vymyslas? Akych desat presne mierenych uderov obusku tu spominas? Fyzicky natlak na nitranov NEBOL preukazany. Po revolucii na sude, kedy boli vrahovia (mozno nevrahovia) priamo konfrontovani s vysetrovatelmi a prokutrom (ktori ich vtedy vypocuvali) prave za ucelom objasnenia natlaku, len Bedac pri vypocuvani tusim Lamacku povedal ze je to najvacsie zlo, pricom neuviedol ziadne podrobnosti o udajnom fyzickom natlaku, pricom mali priestor, mohli priamo ukazat, ktory vysetrovatel a aky natlak na nich vykonaval. Teda ak nebol na nich vyvijany fyzicky natlak, je mozne, ze by sa priznali k takemu hroznemu cinu?

Ich alibi boli spochybnene a napriklad Cohenove v odvolani uz advokat ani nespomenul, kedze sam zrejme uznal, ze alibi od Cohenovych je spochybnitelne.
 

Klapky dole.

Koľko máš rokov? Nátlak nebol preukázaný - a kto ho mal dosvedčiť, keď väčšina výsluchov bola bez obhajcu. To sa mal policajt udať sám, že niekomu šlahol po krížoch? Ty si sa ešte určite nestretol s nátlakom dopravného policajta, ktorý ti chcel prišiť dopravný priestupok, ktorý sa v skutočnosti neudial? Policajt Ti začne vymenúvať výšku pokuty, z toho vyplývajúce následky, až skončí pri odobratí vodičáku. A bol by si prekvapený, koľko vodičov radšej zaplatí pokutu za nič, len aby mali pokoj, lebo dokázať nevinu je veľmi obtiažne.
Nitranov odsúdili len na základe svedectiev, bez akéhokoľvek priameho dôkazu.
Tu však nejde o výpovede, alibi a svedkov. Sám píšeš, že svedkovia potvrdili ich prítomnosť na diskotéke. Zásadná otázka znie, prečo ich nezbalili v júli 1976, keď mali na tej diskotéke byť. No preto, lebo na na zozname účastníkov diskotéky sa nenachádzali. To si vtedy nik nevšimol 7 ľudí, ktorí mali byť stredobodom pozornosti? Čo sa udialo počas tých 5 rokov, že sa zrazu zistilo, že na diskotéke boli? Prečo to trvalo 5 rokov ???
Ako to, že nik nespoznal typ auta - podotýkam, že vtedy sa na cestách bežne pohybovalo 10-20 značiek automobilov. A svedkovia nikdy jednoznačne neurčili o aké auto sa jednalo !!! Toto sú, aspoň podľa mňa, zásadné problémy celého vyšetrovania.
 

pijano 3

Vacsina vysluchov bola bez obhajcu? To neni pravda, po revolucii obhajcovia na sude vypovedali, ze ani raz im nebol odoprety pritup pri vysluchu, aku motivaciu by mali obhajcovia, ktori su apriori na strane pachatela klamat, navyse po revolucii? Teda do konspiracie treba zahrnut uz aj obhajcov? Snad nechces porovnavat prisitie dopravneho priestupku a prisitie trestneho cinu za ktory hrozi sibenica. To, ze nebol ziadny priamy dokaz suhlasim, opierali sa o svedectvo Zimakovej, co je tiez rozporuplne a preto podla mna nemali ist sediet. Preco ich nezbalili v 1976 - vraj na to povodne vysetrovanie a na svedkov boli robene natlaky zo strany vtedy este len podozrivych a ich pák, mozno aj preto porevolucny sud nebral do uvahy archiv v levoci, neviem. Ja sa inak spytam, ak by to chceli niekomu nasit, preco by cakali az 5 rokov, ved vymysliet si nejaku verziu ktoru na niekoho nasiju by trvalo kratsie. Klucova otazka znie, aky impulz viedol vysetrovatelov k tomu, ze zacali podozrievat prave tych nitranov, najskor tusim len troch z nich. Lebo zda sa, ze sli na istotu, ako by si boli isti ich vinou, mali zrejme vela indicii, bohuzial nikde som sa ale nedocital co to boli za indicie, ktore ich priviedli k nitranom. Ze nespoznal nik zo svedkov typ auta to neviem, treba si uvedomit, ze bola tma. Inak pomylil som sa, Bedac na sude NEOZNACIL LAMACKU za najvacsie zlo, ktore kedy videl, ale TALIGU, ktory dokonca nebol ani vysetrovatel, len osoba pritomna na vysluchu. Uviedol, ze na neho reval a sacal ho pri vysluchu. Rovnako aj Kocur povedal, ze Taliga ho udrel po hlave pri identifikacii z fotoalbumu.
 

Valašik tvrdí

že v 8000 stránkovom spise sú aj svedectvá z Levoče. Z 315 výpovedí len 11 potvrdilo Cervanovú na diskotéke. keďže Škrobánek a Beňová tvrdia, že uvádzali účasť Nitranov od začiatku treba sa zamyslieť aj nad tým či je tento archív vôbec úplný a či možno ďaľších 11 výpovedí nezmizlo. o nátlaku zo strany obžalovaných, konkrétne najviac asi Andrašíka a Bónu /vplyv mal otec Čermana a rod. Dubravických/,Andrašik st. sa dokázatelne poznal s Bónom a otcom Bedača napr. a nebol celkom bez vplyvu ani Brázda za ktorého loboval riaditeľ jeho podniku priamo u Husáka/ jeho spolubojovník -ale bol v tejto veci odmietnutý/
niet pochýb, písal o nich aj Mitro a určite v prípade potreby by svečili aj ostatní vyšetrovatelia.
 

pre uplnost,

mozes prosim upresnit, kde konkretne Benova tvrdi, ze uvadzala ucast Nitranov na diskoteke od zaciatku? Lebo z dostupnych informacii (pojednavanie 2003) pri vysluchu tesne po vrazde vypovedala, ze byvala na druhej strane internatu a tak na parkovisko nevidela. Nikde explicitne nie je napisane, ze pri prvom vysluchu uviedla ucast Andrasika, Cermana a Francuzok. Alebo sa mylim?
 

prečítaj si v rozsudku

výpovede Beňovej
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: Ružomberok čierny, ale učitelia a žiaci pendlujú 1 336
 2. Ján Šeďo: Pán minister Naď, ryba smrdí od hlavy a tá Vaša už páchne aj v zahraničí ! 1 133
 3. Ivanka Klepáčová: Ako som cestovala do Ameriky v strede celosvetovej pandémie 705
 4. Martin Droppa: Nové Mŕtve Mesto nad Váhom (I.) 660
 5. Gabriela Sutórisová: Tvarohový od pani Helenky 431
 6. Pavel Macko: Spravodlivosť alebo organizovaný zločin? 426
 7. Anton Kovalčík: Generál Gerasimov a jeho doktrína. 394
 8. Marián Hamada: O mučenej sestre, zvláštnom súdnom procese a pápežovi vo výslužbe 308
 9. Ladislav Piršel: Diletanti sa radujú, zodpovední strachujú 297
 10. Jozef Černek: Deň na MOM alebo príbehy ľudí z testovania 269

Rebríčky článkov


 1. Martin Konečný: Keď to nejde, tak to nejde
 2. Ľudovít Daňo: Školy ako ohniská nákazy
 3. Stanislav Jurčišin: Jána a Martinu ste si zavraždili sami, milí novinári.
 4. Michaela Manikova: Zachránila si ma...
 5. Miriam Studeničová: Duchovný rozmer života
 6. Vladimír Seman: Ak Ukrajinci nerozumejú vtipu, nepatria do EÚ.  To by mohla pochopiť bratislavská kaviareň
 7. Štefan Vidlár: Nech to vyhňije
 8. Jozo Peric: Stojíme na začiatku nového komoditného supercyklu?
 9. Jozef Legény: Veľký Piatok 2021 - Matovič vztýči kríž číslo 9000. , ale ruky si už neumyje
 10. František Cudziš: Kvety baní


Už ste čítali?