Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mladý katolík zmetá nástrahy sveta (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

hra na humor
tu ti akurát napíšu, že nemáš zmysel pre humor, lebo humor (či už je to irónia alebo ako v tomto prípade sarkazmus) je predsa OK, soľ života, zábava, neškodná hyperbola ... Existuje veľa psychologických prác a výskumov, ktoré sa týkajú humoru. Väčšina autorov hovorí o sociálne pozitívnych formách humoru a o formách humoru, ktoré sú v podstate agresivitou a ničia vzťahy. Že sú mnohé formy humoru v podstate agresiou verili aj starí gréci ... slovo sarkazmus pochádza z gréc. sarkadzein - sekať do mäsa. Podľa R. Martina z univerzity v Ontariu je humor formou komunikácie a to akým spôsobom človek používa humor vypovedá o ňom a jeho vzťahu k iným ľuďom. Agresívny humor typu sarkazmu podľa neho používajú ľudia hlavne k poníženiu a manipulácii. Príkladom je situácia, keď sa hovorí výsmešne o niekom a ak sa ten niekto ohradí, tak dostane nálepku, že nemá zmysel pre humor a nechápe, že išlo o sarkazmus a teda legitimný spôsob hyperbolizácie. Tým sa vtipálek akoby vyhne zodpovednosti za svoje agresívne výroky. R.Martin tvrdí, že ľudia, ktorí používajú takýto humor sú obyčajne menej sociálne zdatní, ale uvedomujú si dôsledky svojich výrokov a za sarkazmus skrývajú svoju agresivitu - používajú ho ako zbraň. Kto má záujem - google vyhľadá dosť odborných materiálov alebo sa dá pozrieť si materiály 25th International Society for Humor Studies Conference 2013.
nyrra
Agnostik? A aký by mal mať objektívne platný dôvod hanobiť náboženské presvedčenie práve agnostik, pre ktorého je Boh nepoznateľný a tým to pre neho hasne? Aké iné, ak nie iba číro subjektívne dôvody môže mať? Ale tie zaujímavé nie sú, lebo potom nie je konzistentný so svojou východiskovou pozíciou, pretože tá mu hovorí, že nemá zmysel sa púšťať do neempirickej oblasti. Aký prínos do náboženskej debaty teda môže priniesť agnostik, keď pre neho sú veci týkajúce sa Boha totálne mimo jeho pole záujmu, a preto by mal o nich mlčať? Ďalej, bolo by rozumné zniesť pod čiernu zem niečo, o čom neviem, že je to nepravdivé? To nie je veľmi kritický prístup. Ja som si vyvodila Vaše presvedčenie na základe tohto jedného článku (ostatné nepoznám) a Vašich vstupov do diskusie. Je to rétorika militantných ateistov, ktorých tu je hromada. A ukazovateľom sú aj osoby, ktoré Vám tlieskajú. Vrana k vrane sadá....
raspberry
co konkretne z clanku
je hanobenim nabozenskeho presvedcenia?
Marian Janos (Maros)
Panna Mária v miske mlieka? Robiť si posmech z jej ochrany, z počatia Ježiša, z Božej pomoci tu v diskusii, z modlitieb? Dobre, ak Vám osobne viera nesedí, je to Vaše rozhodnutie, akceptujem. Ale prečo zosmiešňovať osoby a veci viery, ktoré sú pre iných posvätné? A čo ak je to všetko pravda? Vy to neviete. Možno je, možno nie, to je maximum, čo, môžete povedať. Ak Vám prekáža aktivita Cirkvi, zdá sa Vám prehnaná, ok, kritizujte ju. Len nie sarkazmom. Ten nič nevyrieši, rozdúcha ohne a to je všetko. A ľudia už potom nie sú schopní viesť zmysluplný dialóg. Toto chcete? Rozdeliť sa podľa 3čiek a nebaviť sa medzi sebou? Aby bolo jasné, mne prekáža neadekvátny výsmech voči komukoľvek, som citlivá na všetko, v hrudi mi niečo bije.:) Prekážajú mi nálepky (aj na ateistoch, keď sa z nich apriori robia nemorálne osoby alebo z moslimov teroristi alebo...), predsudky a kritika postavená na slamených panákoch, tá ma nikam neposunie...
raspberry
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

re:

pomerne casto sa objavuju spravy kde vsade uvideli veriaci pannu mariu, napriklad aj v roznych skvrnach na stene. Je miska mlieka viac hanebna? Pocatie treba vnimat v kontexte naco bolo pouzite. Rodny list bez ducha svateho - to je hyperbola na precitlivele reakcie na rozne statne formulare, ktore udajne potlacaju krestanov, rodinu a pod. Tercom nie je v prvom rade viera, ale niektore fanaticke crty krestanov - ich boj proti "sodomitom", antikoncepcii, paranoja ze vsetci ich len prenasleduju a ublizuju im. Pokojne mozeme rozobrat detailne aj ine casti, ja sa tomu nebranim :)
 

 

Ktoré z oficiálnych bolo v miske mlieka? Mne najmä to prekáža, že ste si neodpustili poznámky smerom k Panne Márii, Bohu, Duchu Svätému, že ste si nepovedali, tu mi môj agnosticizmus dáva stopku, ale zároveň nebudem ani zosmiešňovať vieru iných...

Podľa mňa v článku je sarkazmus, nie irónia, tá je jemnejšia a tú používam aj ja.

Niektoré Vaše príspevky tu v diskusii sú aj vtipné, ale niekedy prekročíte mieru a už je to zase ten bezcitný sarkazmus.

Nemyslím si, že tento Váš článok je však úplné dno, ľudia, ktorí Vám tu veselo aplaudujú idú ešte nižšie ako Vy, s nimi sa nedá komunikovať vôbec, s Vami aj hej, tak si to nepokazte.;)

Kresťanstvo nie je iba o 6. prikázaní...A prenasledovaní kresťania sú, aj keď nie všetkými.
 

 

jáj, ideš na to ako americký obhajca.:-)

Ja som len reagoval na názor nyrra, že údajne ti išlo len o humor. Čo si písal, je tvoja vec a v podstate ani nič nenamietam. Je to tvoje právo mať určité pocity a nakoniec čiastočne sú oprávnené. Ja som ani na teba, teda na článok nereagoval. Len na nick nyrra.

Pozri, ak nemáš rád katolíkov, beriem, ak neveríš v duchovno - beriem. Ale ak tu niekto píše v diskusii, že ide len a len o humor, s tým nesúhlasím.
 

Ak nejaká viera obsahuje hlúpe

protirečenia, aj agnostik ju môže (mak chce byť logicky konzistentný, dokonca musí) odmietnuť...
 

otazka

konkretne ktora cast clanku predstavuje agresivny humor? Skus citovat. Vnimanie humoru je dost subjektivne, dostal som aj spatnu vazbu na fcb ze som mal byt tvrdsi. Pod clanok je link na pesnicku every sperm is sacred. Ta je este OK?
 

vnímanie humoru je subjektívne

súhlasím ... v prípade irónie a sarkazmu sa páči hlavne tým, čo ho produkujú (a názorovo spriazneným) menej už tým, na ktorých sú namerené ...

Celý článok je sarkastickou paródiou. Neviem povedať čo konkrétne - lebo celé je to nezmysel - tak proste väčšina veriacich nerozmýšľa - ako si to napísal - prekrútil
Ale však bav sa .... verím tomu, že tlieskkať ti budú mnohí a je na tebe, či máš z toho dobrý pocit.
 

clanok je ironia

a niekto kto tu rozdava online skolenie o humore by mohol vediet, ze pisat "tak proste väčšina veriacich nerozmýšľa" je od veci poznamkou.
-
1. Bola pouzita hyperbola na existijuce negativne priznaky niektorych katolikov. Je jasne, ze nikto presne takto nerozmysla. Ale inspirovane je to zial realitou.
2. Vacsina z RKC pozitiv je samozrejme normalnych, inak by sa v tejto krajine nedalo ani zit. Clanok mieri na tych fanatickejsich
-
Evidujem od teba opakovany pokus hrat to na emocie, ale z urcitych dovodov ho nemozem brat prilis vazne. Z tvojich predchadzajucich prispevkov vyplyva, ze si dost precitlivela na klerus rimsky, da sa povedat ze cca 90% prispevkov (3-4 denne) sluzi na obhajovanie katolickych pozicii. Predstavujes statisticky extrem a nemozem ta brat ako smerodajny standard. Nechcem tym naznacit ze si rovno fanaticka, ale tvoja historia tu dokazuje, ze si mimoriadne citliva na RKC. Takze je logicke ze clanok ta uraza.
 

som citlivá

na predsudky ... a voči kresťanom hlavne katolíkom je ich množstvo - na rozdiel od iných skupín sa u kresťanov neberú vážne

Mám veriacu matku, veriacich predkov, veriacich priateľov ... nepáči sa mi s akým dešpektom sa o nich píše a ako sa to poladá za OK.

Na city hráš teraz ty, ke´d sa pokúšaš ma vyhlásiť za fanatičku. Nebudem robiť to isté. Ty vieš, ako často sa ty a tí, ktorí ti tu tlieskajú vyjadrujú k veriacim a RKC. Niektorí majú všetky príspevky iba k tejto téme. A tým si sa zavďačil. Zavdačil si sa fanatickým ateistom.
 

 

Nie si fanaticka, len si dosledna a nesedis na 4 stolickach naraz.

Zajtra si pripominame Jezisovo narodenie, on nam doniesol pokoj - kasli na vyryvacov, tesme sa z Toho, Co prislo na svet
 

ďakujem :)

snažím sa mať "rovnaký meter" - len rovnaký meter na veriacich nie je populárny

Máš pravdu - Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku - tak nech nám prinesú len to dobré.
 

re:

Predsudky voci katolikom urcite existuju, avsak s tymto zasadne nesuhlasim a svedci podla mna o dvojakom metri:
-
"na rozdiel od iných skupín sa u kresťanov neberú vážne"
-
Nikde sa ta nepokusam vyhlasit za fanaticku, to je iba tvoja domienka, ktoru si prehlasila za pravdu. Pisem, ze si podla mna mimoriadne cistliva na RKC, na co existuju dokazy v podobe tvojej diskuterskej historie.
 

nesúhlasiť môžeš

ale toto je fakt http://blog.sme.sk/diskusie/re...

Diskusie plné príspevkov, ktoré hanlivo označujú veriacich (ovce, rozumovo slabší, vymyté mozgy ... a pod.), príspevkov, ktoré spochybňujú občianske práva veriacim a RKC (vyjadrovať sa k veciam verejným), prekrúcajú historické fakty a pod. ... bez toho, aby sa niekto okrem veriacich nad tým pozastavil.

Dôkazy o mojej citlivosti - sú nezmysel .... moja citlivosť sa nedá dokázať (žiadna citlivosť sa nedá dokázať v diskusii) a už vôbec nie tým, ako ty pochopíš moje príspevky.

Okrem toho spochybňovanie autora príspevku napr. poukazom na históriu jeho príspevkov, údajnú citlivosť na niečo ... je jednoducho neférový diskusný ťah a falošný argument. A ad hominem samozrejme.
 

re:

vyborne, mozeme sa zacat bavit o argumentoch. Argument zalozeny na priklade (tvoj link) je slaby a preto sa nim ani nebudem zaoberat, daju sa najst aj opacne priklady a preto takato argumentacia nikam nevedie.
-
Tvoja cistlivost sa dokazat da, ale cez tvoju diskusnu historiu nie na 100%. Ta diskusna historia je iba induktivnym argumentom, cize moze nieco naznacovat, nie 100% dokazat. To nemam problem priznat.
-
Ad hominem - neviem ci si spravne pochopila aku tezu ma pripomienka tvojej historie podporovat, takze skusim to vysvetlit. Zhodli sme sa na tom, ze vnimanie humoru je subjektivne, cize velmi zavisi od samotnej osoby - preto ak chces dokazat ze moj humor je agresivny - je podstatne vediet ci je agresivny pre normalnu vzorku populacie, alebo extremy na okraji gaussovej krivky. Pretoze napisat humor, ktory neurazi vobec nikoho - to je pomerne velka vyzva a nemyslim si zeby sa mal o to autor snazit. Preto ked sa bavime o teze ci je humor v clanku agresivny - je relevantne bavit sa o tom, ci je agresivny pre niekoho kto je na RKC citlivy normalne alebo abnormalne (statisticky). Preto poukazovanie na tvoju historiu nie je falosny argument - tvoj charakter a motivy su totiz podstatne preto ako subjektivne vnimas humor. Chapeme sa?
 

už varíš

z vody - aj s tou gaussovkou ...

Lebo jednoducho sarkazmus je agresivitou zo svojej podstaty ... sarkazmus je výsmech a výsmech je agresívny vždy.

Agresivita je stratégia kto z koho, sarkazmus často (v tomto prípade určite) zábava na účet niekoho - niekto získava (zábavu) za cenu, že niekto iný stráca (pocitovo - je terčom zábavy). WIn - loss. Takže tí zabávajúci nebudú na tom vidieť nič zlé - lebo pre nich to naozaj nič zlé nie je - naopak ...

A chápeme sa - namiesto, aby si pripustil, že pre mnohých je tvoj článok jednoducho výsmechom .... tak tu spletáš o mojej precitlivelosti. Nielen môj charakter - ale aj tvoj charakter je podstatný pre to, ako subjektívne vnímaš humor. Ten ktorý produkuješ dupľom. Napriek ma nenapadlo čítať históriu tvojich príspevkov, ani sa nezaoberať tvojou zníženou citlivosťou a nedostatočnou empatiou.

Ak sa pokúsiš o humor, ktorý nebude nikoho urážať - a aspoň trochu sa ti to podarí prídem smeknúť klobúkom. A kľudne aj na moju adresu :)

Nechce sa mi to už ďalej rozoberať.
Ale som rada, že ti to nedá pokoj, lebo to naznačuje, že predsa len nad tým rozmýšľaš a možno niekde v sebe tú empatiu máš.
 

re:

varim z toho co citam, bolo by dobre keby si sa o to tiez snazila - ty si totiz varila aj z toho co napisane vobec nebolo - nesnazil som sa z teba urobit fanaticku ako si pisala, ani som nepisal, ze pises z katolickych pozicii (ale ze branis ich pozicie). To ze ide o sarkazmus je tvoj predpoklad, s ktorym dalej nekriticky pracujes-varis ako s faktom, ja hovorim, ze je to obycajna ironia. Ani na moju vyzvu si nic necitovala z clanku o com by sme sa mohli konkretne bavit. AKo som uz vysvetloval tercom nebola viera, ale urcite fanaticke crty niektorych veriacich.
-
Pod svojimi clankami bezne diskutujem viac. Myslim si, ze kazdy autor by sa mal snazit najst si nato cas. Som rad, ze som napriklad tuto diskusiu dalej rozvijal, lebo mala svoju uroven, napriek tomu, ze s tvojim nazorom nesuhlasim.
 

no

tak ďakujem ... :)

Aspoň je tu téma, či humor je vždy len zábava a ako pre koho ... a či všetko, čo pokladáme za humor je humor. Ja myslím, že to nie je zlá téma - aj keď sa nezhodneme na príklade tvojho blogu.

A nemusí to byť len o katolíkoch - téma je to širšia ...
 

nebuď smiešny, ty samozvaný ...

hrdina ... :(

samozrejme, že sa dá písať humor, ktorý neurazí nikoho ... je to humor, keď si človek robí srandu zo seba, nie z druhých ... lenže ty si na takú úroveň očividne ešte nedospel ...

no a za druhé ... existujú vtipy o Židoch, na ktorých sa smejú samotní Židia, o homosexuáloch, na ktorých sa smejú samotní homosexuáli, či o farároch, na ktorých sa smejú samotní farári ... iné je to ale s vtipmi, kde sa na vtipoch o Židoch nezasmeje žiaden Žid, na vtipe o homosexuáloch žiaden homosexuál a na vtipe o farároch žiaden farár ... a to je presne tvoj druh „vtipkovania“ ...

hrdina by si ovšem bol, ak by si sa vybral do Iránu a podobný druh "humoru" aplikoval na Mohameda, alebo ak by si si v dnešnej takzvanej demokracii robil podobný posmech zo Židov alebo homosexuálov ...
 

v clanku si sa vobec nenasiel? ;)

ked si poriadne precitas co som napisal, nevyplyva z toho, ze sa taky humor neda pisat.
-
Zly odhad,poznam minimalne 2-3 katolikov, ktorych clanok pobavil.
-
Podla teba su asi hrdinami chlapci z pospolitosti, maju na svojej stranke odkaz na komix, ktory si robi srandu z holokaustu.
 

ja som nepovedal ...

že sa taký humor nedá písať ... ja som povedal, že to nie humor ... čítaj prosím s porozumením, ak si toho vôbec schopný ...

viem o tisícoch, ba možno aj miliónoch ľudí, ktorí o sebe tvrdia, že sú katolíkmi, no pritom schvaľujú právo ženy na potrat ... Beňovou a Radičovou počnúc a mnohými americkými ženskými rehoľami končiac ... takže je veľmi pravdepodobné, že aj ty narazil na takých 2-3 ...

to s tou pospolitosťou a holokaustom je tvoj slamený panáčik, ktorý takisto svedčí o tom, že nerozumieš písanému textu ... takže čítaj a snaž sa pochopiť to, čo som napísal ... :

iné je to ale s vtipmi, kde sa na vtipoch o Židoch nezasmeje žiaden Žid, na vtipe o homosexuáloch žiaden homosexuál a na vtipe o farároch žiaden farár ... a to je presne tvoj druh „vtipkovania“ ...
 

;)

No napriklad to uviedol diskutujuci misojogi (v sukromnej sprave) ten spada tiez k Benovej a Radicovej? Uviedol, ze clanok ho pobavil, aj ked som sa do myslenia katolika netrafil. Apropo tie dve o sebe niekedy prehlasili ze su katolicky??
-
S tou pospolitostou som reagoval na tuto cast tvojho textu :
"hrdina by si ovšem bol, ak by si sa vybral do Iránu a podobný druh "humoru" aplikoval na Mohameda, alebo ak by si si v dnešnej takzvanej demokracii robil podobný posmech zo Židov alebo homosexuálov ..."
-
Ale aby som bol k tebe spravodlivy, pospolistost si v dnesnej demokracii zo Zidov robila ovela ovela horsi posmech.. Su to hrdinovia?
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 > >>

Najčítanejšie


 1. Peter Kollega: Som zločinec a nechcem aby ma riešila Ficova kurtizána a Čižnár-Gašparovičovi protežanti 2 526
 2. Jozef Sitko: Ficov zákon o teple „okradol“ veľa domácností 2 065
 3. Mišo Šesták: Ako známy rómsky muzikant zhudobnil vypálenie Lučenca ruskou armádou 1 187
 4. Dominika Dongova: Kňaz, jeho slová a ja.. 1 171
 5. INEKO: Rozbité vozovky sa dočkajú veľkých opráv 1 098
 6. Martin Ondráš: Minister pochopil, že Agrokomplex patrí pod jeho rezort, výborne! 1 097
 7. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu! 883
 8. INEKO: Počet mostov v zlom stave sa za 5 rokov zdvojnásobil 735
 9. Rudolf Pado: Posledný výstrel Rudolfa Pada 697
 10. Adam Puškár: Obec Marianka varuje Stupavu pred výstavbou projektu Habánky 673

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: Excelentný Rašiho plán na Koronu!
 2. Olívia Lacenová: Bitcoin si razí cestu nahor. Prekonal trojročné maximá
 3. Peter Biščo: Pán premiér, je nevyhnutné odložiť plienky a ...
 4. Nikola Ivanov: 10 častých chýb pri investovaní
 5. Peter Žiak: Mao-Tovič - za 9 mesiacov tam, kde Fico za 12 rokov ...
 6. Miroslav Binčík: Deti, kto sa nezmestí na javisko, pôjde do sakristie
 7. Dušan Seberíni: Bájka o besnom kocúrovi
 8. Miriam Studeničová: Nepokoj duše
 9. Štefan Vidlár: Pán predseda vlády!
 10. Erik Koncz: Hont a jeho dejiny. Je potrebné sa venovať aj dejinám tohto regiónu?


Už ste čítali?